czy balkon i taras mogą być małym ogrodem?

na balkonie i tarasie - inspiracje

ogród w apartamentowcu
źródło

 

Kiedy na życie wybiera się duże miasto, szczególnie latem chciałoby się mieć swój mały kawałek zieleni, na którym będzie można wypocząć po pracy, zjeść śniadanie przed pracą, czy po prostu popracować, kiedy prace wykonuje się w domu.

Mimo, że wszystko dotyczy pracy, bo w dużych miastach ilość miejsc do spotkań jest na tyle ogromna, że spotykania ze znajomymi czy rodziną warto zorganizować w plenerze, tak balkon czy taras przede wszystkim użytkowane są właśnie jako miejsce relaksu osobistego.
 
Oczywiście na większych tarasach, kiedy taras znajduje się na szczycie budynku, można także zaaranżować przestrzeń pod spotkania w większym gronie, ale mniejsze tarasy na półpiętrach rzadko miewają takie funkcje, ze względu na zbyt dużą ingerencję i hałaśliwość względem sąsiednich nieruchomości, czyli sąsiadów.
 
W ogrodach nie ma takiego problemu. Każdy ogród przystosowuje się do indywidualnego odpoczynku jak i wspólnych spotkań rodzinnych. Balkony czy tarasy, ze względu na swoją powierzchnie, nie zawsze na to pozwalają.
 
Czy jednak można stworzyć z balkonu czy tarasu mały ogród?
Jak najbardziej, o ile zachowa się umiar w aranżacji jak i wytyczy się poszczególne miejsca do wypoczynku.
Aby stworzyć na tarasie konkretną zabudowę potrzebne są informacje co do stabilności i konstrukcji budynku. Nie zawsze można zaaranżować taras jak byśmy chcieli, ale jak stabilna jest konstrukcja i strop budynku. Wprowadzenie dużej ilości ziemi, zabudowy, a nawet dodatkowych elementów jak dużej sofy czy jacuzzi, mogą spowodować podniesienie siły ciężkości na 1 m2, co nie musiało być planowane przy realizacji budynku. Czasami aranżując taras trzeba będzie pozostać przy wprowadzeniu donic z roślinami, doniczek balustradowych lub ewentualnie postawieniem zestawu obiadowego czy śniadaniowego w postaci stołu i kilku krzeseł. Innym razem, możliwe będzie wybudowanie donic wypełnionych ziemią, w których znajdą się drzewa, wprowadzeniem różnych poziomów na tarasie czy ustawieniem jacuzzi.
 
Wszystko zależy od tego jaki efekt finalny chcemy uzyskać i na co pozwala Nam konstrukcja budynku czy balkonu. Pokazujemy dzisiaj jednak kilka pomysłów jak zaaranżować balkon czy taras, aby czuć się na nich jak w swoim małym ogrodzie. Niektóre rozwiązania wymagają przeliczenia siły oddziaływania na konstrukcję, inne natomiast obrazują mało inwazyjne aranżacje.
 
Sezon już się rozpoczął. Nowe aranżacje za pasem. Więc jeżeli ktoś będzie potrzebował takiej aranżacji zapraszamy do wykonania projektów w naszej pracowni – tutaj.
Chętnie pomożemy. 
 
A jakie Wy macie dylematy w aranżacji swoich balkonów i tarasów?

 

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Jeden komentarz

  1. Super inspiracje, nie myślałam, że tak fajnie można wykorzystać przestrzeń na balkonie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *