Czy nowoczesne życie kojarzy się tylko z luksusem? Czy można żyć nowocześnie także będąc biednym?

nowoczesne życie
Czy nowoczesne życie kojarzy się tylko z luksusem, czy można żyć nowocześnie także będąc biednym?
Wiele osób myśli, że jak nowocześnie żyje, to musi jeździć luksusowym samochodem i mieć wille z pięcioma basenami, hektary działek  czy apartamenty w różnych krajach.
A nowoczesne życie może mieć każdy, nawet bez tego wszystkiego.

Coraz więcej nowoczesnych gadżetów, produktów, materiałów, przystosowuje się do nowego, szybszego i bardziej wymagającego życia. Nie wszystkie są jednak jeszcze na tyle popularne i nie każdy je stosuje w swoim życiu, ale wszystkie te produkty, czy gadżety ułatwiają funkcjonowanie człowieka.

Oczywiście luksus, szybkie samochody i wille, z nowoczesnością się kojarzą, ze względu na to, że są wykonane przeważnie z nowoczesnych i innowacyjnych materiałów. Ale to nie znaczy, że mieszkania wybudowane wiele lat temu ie mogą być przystosowane do nowoczesnych warunków.

W niektórych miastach w Polsce, widać, że pozostały w konkretnych rejonach starsze osoby, a mimo to nie robi się dla ich wygodniejszego życia. Każdy z as będzie kiedyś starszy – jeśli los tak da, że się do tego czasu dożyje – i czy każdy nie chciałby cieszyć się życiem i nie chciałby żyć wygodnie do końca swoich dni?
Problemem są na przykład budynki. Dawne budynki bez wind, spokojnie udałoby się przerobić na budynki z windami. Wystarczyłoby jedynie zbudować windę od zewnątrz. Tramwaje, które mają wysokie stopnie, zamienić tylko a niskopodłogowe, a sklepy wielkopowierzchniowe w każdym mieście, powinny dowozić zakupy do domu. Te kilka elementów już powoduje, że życie może stać się nowocześniejsze, nie tylko dla osób starszych, ale dla wszystkich. Jednak dzisiaj nie o takich publicznych przestrzeniach, które można by było zmienić,  o tym jak można żyć nowocześnie kiedy do luksusowego życia jeszcze daleko.

Po pierwsze warto kierować się swoją intuicją, marzeniami i robić w życiu to, co am się podoba, a nie to, co każą inni. Nie zawsze się uda robić to co się kocha, a czasami trzeba to co się kocha porzucić. Czasami trzeba spojrzeć a wszystko z innej perspektywy, rozwinąć się, dać czas naszym pomysłom, i zbudować ich silne fundamenty, których nic nie ruszy w przyszłości, ale nigdy nie można porzucać tego o czym zawsze się marzyło.

Niektóre przedmioty współczesne i nowoczesne jakie wchodzą na rynek, są bardzo drogie – szczególnie te, które są innowacyjne. Wystarczy chwilę poczekać, ceny spadają bo tworzy się konkurencja, która będzie produkowała produkty czy usługi niekiedy gorszej kategorii, ale wpłynie na spopularyzowanie produktu, który początkowo, jako innowacyjny tą innowacyjność po pewnym czasie straci.
Dobrym przykładem są odkurzacze samojezdne. Na początku nie miały żadnej konkurencji i kosztowały kilka tysięcy zł, a w tej chwili ceny zbliżonych produktów zaczynają się od 200zł.

Podobnie jest z telefonami. Gdyby telefony nie były oferowane z usługami telefonicznymi, mało kto wymieniałby tak często telefon, który kupił za kilka tysięcy złotych. I czy to nie jest luksus?

To właśnie jest luksus, posiadać telefony, laptopy czy tablety, które opłaca się w abonamencie co miesiąc i nie trzeba myśleć jak wydać na nie jednorazowo kilka tysięcy złotych. Oczywiście wydatek jednorazowy jest korzystniejszy niż dłuższa perspektyw mniejszych rat, ale wiele osób jednak korzysta z ofert dystrybutorów sieci telekomunikacyjnych i dzięki temu, co rok lub co 2 lata ma możliwość wymiany swojego dotychczasowego telefonu na nowy. I czy do tego potrzeba bardzo dużo pieniędzy i trzeba mieć luksusowe życie, aby mieć nowe sprzęty? W tej chwili już nie.

Nowoczesne życie to także możliwość bycia samodzielnym i niezależnym. I mimo, że to jest duży problem kiedy w życiu każdego człowieka znajdują się osoby, które sugerują mu opinie czy swoje zdanie na jakiś temat i ciężko oderwać się od ich rad (nawet wtedy kiedy Ci ludzie nie za wiele sobą reprezentują), to kiedy przyjdzie czas, że przestaje się ich słuchać, człowiek uświadamia sobie, że tylko jego podejście dla niego samego jest najważniejsze i nikt w tej kwestii nie ma nic do powiedzenia, a już tym bardziej zatrzymania go w działaniach dążących do spełnienia marzeń. Nawet jeżeli człowiek ma plan na ułożenie życia inaczej niż rówieśnicy czy otoczenie, to tym bardziej powinien żyć inaczej. Nie słuchać ich opinii, rad, czy plotek, bo oni przeżywają swoje życie tylko w taki sposób. Przywykli do tego i nigdy się nie zmienią.

W obecnych czasach wszystko jest możliwe. Można w każdym miesiącu mieszkać w innym miejscu – nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Można w jeden dzień znaleźć się na innym kontynencie. Można wsiąść w samochód i jechać przed siebie nikomu nic nie mówiąc. Można wykonywać pracę w domu, a można także siedzieć w kawiarni, w restauracji, czy nawet siedzieć na plaży i w takich warunkach przyrody odrabiać swoje pracownicze zadania.

Własnie tym jest nowoczesne życie. Jest spojrzeniem na życie w inny sposób niż większość całego otoczenia. Skoro całe otoczenie żyje podobnie i całe otoczenie ma jakiś problem w swoim życiu, to czy dobrym doradcą życiowym jest ktoś kto sam ma dużo minusów, problemów i daleko mu do jakiegokolwiek ideału?

Nikt nie ma recepty na życie.
Narzucane zakazy i nakazy w większości hamują ludzi przed podejmowaniem decyzji lub decyzją bycia sobą.
Jednak, gdyby ich ie było, albo gdyby świat nie miał granic, to czy człowiek hamowałby się przed podróżowaniem, a tym bardziej myślał – co powie otoczenie?
Wiele osób nadal myśli, że nie może czegoś w swoim życiu zmienić. Czasami faktycznie jest to trudne, bo okoliczności nie sprzyjają zmianom, które chce się w życie wprowadzić. Czasami ludzie, na których się natrafia okazują się niegodni zaufania, a niekiedy wręcz tak paskudni w swoim postępowaniu, że człowiek się zastanawia – kto tą osobę urodził? Naprawdę tak paskudnie ją wychował? Nie wstyd tej osobie za nią? Kto jej pozwolił chodzić po świecie? Czy ta osoba może sama sobie spojrzeć w oczy? Ale na szczęście natrafia się też na tych, którzy dają nadzieję i powodują uśmiech na twarzy i to dzięki nim, człowiek zaczyna w pełni lekceważyć tych pierwszych.
Trzeba próbować do skutku spełnić się w życiu, i kontakt z nieprzychylnymi osobami ucinać w zalążku, aby nie tracić czasu na tych nieodpowiednich. Może być źle rok, może być źle 2 lata, a nawet 5 czy 10 lat, ale nie będzie nigdy tak samo od dnia narodzin do śmierci.

I czy w tej chwili jesteś biedny, biedna? A może jesteś bogata, bogaty? Bez względu na ilość banknotów w portfelu, czy żyjesz nowocześnie czy pozwalasz sobie cieszyć się z tego życia?

Marzenia to dla jednych bardziej trywialne tematy, ale to właśnie marzenia trzymają człowieka przy życiu i dają cele. W dodatku nie są zależne od statusu finansowego, wzrostu, wyglądu, a nawet liczby znajomości na portalach społecznościowych czy w życiu. Marzenia można mieć mając miliony na koncie i nie mając nic. Nawet będąc strasznie zadłużonym, z marzeń się nie rezygnuje. Marzenia to jest klucz do nowoczesnego życia, bo kiedy chce się je spełnić, to człowiek jest w stanie przezwyciężyć  wytrzymać wszystko, aby tylko to marzenie spełnić.

Marzycie?

ps.

Pamiętajcie: Gdyby motyl cały czas chciał chodzić po świecie jako gąsienica (bo każdy go tak postrzegał), nigdy nie zostałby motylem i nie mógł latać 🙂

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *