luty i marzec – miesiące projektów. Dlaczego?

kiedy zaprojektować ogród lub wnętrze
Kocówka lutego i cały marzec, to najbardziej oblegane miesiące pod względem projektowym. Zarówno projektanci ogrodów, architekci krajobrazu jak i projektanci wnętrz są przygotowani na intensywną pracę właśnie w tych miesiącach w roku, mimo, że duża ilość zapytań i zleceń pojawia się także w kwietniu i maju.

Dlaczego się tak dzieje, że to właśnie luty i marzec są tak ważnymi miesiącami i tak pracowitymi dla zawodów projektowych?

Przede wszystkim, jest to ostatni dzwonek, aby mieć czas na wykonanie projektu przed rozpoczęciem jego realizacji, a jak wiadomo ekipy budowlane i wykończeniowe również mają napięte grafiki, więc wolne terminy mogą pojawić się dopiero w środku lata, jak nie pod koniec roku.
Im szybciej rozpoczęty projekt, tym szybciej wykonana realizacja i zaplanowany każdy etap prac.
Mając gotowy projekt można zacząć zamawiać materiały i elementy wyposażenia, zanim ekipa budowlana czy remontowa dotrze na teren czy do wnętrza. Podzielenie kosztów na miesiące będzie na pewno mniej obciążające niż rozliczenie jednej dużej kwoty z wykonawcą, ze sklepami, czy projektantem. 

projekt wnetrza
Ilość projektantów i przesyt w ofertach może zawrócić w głowie. Oferty różnią się cenowo, a projektanci chcąc złapać zlecenie, schodzą z cen poniżej normy i możliwości czasowych jakie mają. 
Niestety, nie każdy „tani” projekt równa się szczegółowość czy pełne zaangażowanie w zlecenie. 
Projektanci skupiają się na lepiej płatnych zleceniach, więc nie warto sugerować się ceną tylko doświadczeniem i oczekiwaniami jakie mamy do samego projektu, jak i pracy projektanta. Projektant, poza przygotowaniem samego projektu, może, ale nie musi wykonać wizualizacje trójwymiarowe, które zobrazują rozwiązanie. W dawnych czasach, kiedy nie projektowało się komputerowo, takie wizualizacje nie miały nawet miejsca. Wykonywane były jedynie rzuty i przekroje i na tej podstawie inwestorzy musieli zobaczyć proponowany pomysł. W obecnych czasach, oczekuje się wizualizacji w kwocie projektu, ale jest to zabieg, który jedynie obrabia pomysł – jak obróbka zdjęcia w photoshopie. Oczekuje się projektu 3d, ale nie chce się już za wersje 3d płacić więcej. Oczekuje się nadzoru przy realizacjach, ale najlepiej, aby był gratis, projektant rzucał wszystkie swoje sprawy i przyjeżdżał w zależności od potrzeby wykonawcy – tylko nikt mu za to nie chce zapłacić.
Większość doświadczonych i ceniących się projektantów, już dawno nauczyła się liczyć sobie za wszystko. Młodzi projektanci nadal popełniają kluczowe błędy w tym zakresie. Niestety my kiedyś też takie błędy popełnialiśmy. Kwota za projekt miała gratis dodatki, a nadzory były z dobroci serca. Wykonawca nie szanował Naszego czasu, nie płacił Nam za przyjazd żeby o coś zapytać, klient też za to nie płacił i dla każdego wydawało się to takie normalne.
Niestety takie postępowanie nie jest normalne, nie ze strony projektanta, ale ludzi, którzy nie szanują cudzej pracy czy czasu, którego nikt i nic nie zwróci.

architekt krajobrazu
Projektant jest jak prawnik – pomoże, wykona to co powinien, zaproponuje i podpowie swoje rozwiązania względem zebranego doświadczenia, ale ceni swój czas, którego przez cały sezon ma bardzo mało, a który to poświęca na pracę dla swoich klientów i współpracujących wykonawców, by jedni i drudzy zajęli się swoją pracą.
Dlatego luty i marzec, to dla projektantów rozbieg. Rozbieg do nowego sezonu, ustalenia terminów wykonania projektów, od których zależą późniejsze realizacje i praca wykonawców. Im lepszy projektant, tym więcej wykonuje projektów i wcale nie znaczy, że nie wykona czegoś szybciej niż określają terminy. Jest w stanie zrobić projekt w krótkim czasie, jeżeli okoliczności tego wymagają, ale tylko po godzinach swojej codziennej pracy – tylko po to, by klient mógł wpuścić na swój teren czy do wnętrza czekającą już ekipę. Projekty wykonane terminowo, będą może bardziej szczegółowe, robione na spokojniej z dostrzeżonymi wszelkimi niedopatrzeniami, czego nie jest się w stanie zawsze zrobić w projekcie krótkoterminowym, i również dla projektantów jak i inwestorów są one bardziej zadowalające.
Dlatego, jeżeli poszukujesz projektanta do wykonania ogrodu czy wnętrza, to rozpoczęcie współpracy w obecnej chwili jest idealne ku temu, by zaplanować kolejne etapy prac realizacyjnych.
Projekt zrobiony do kwietnia, pozwoli zająć się realizacją jeszcze przed majówką. Warto z tego skorzystać. 

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *