Paryż jesienią, czyli Wielki Łuk Braterstwa – Grande Arche

Wielki Łuk Braterstwa Grande Arche Paryż
Grande Arche, czyli Wielki Łuk Braterstwa w Paryżu, który znajduje się w dzielnicy La Defense to jedna z nowoczesnych brył architektonicznych, jakie powstawały już w latach 1982 – 1990.
Bryła jest tak nietypowa i innowacyjna, że aż trudno uwierzyć jak wcześnie była budowana tak nowoczesna architektoniczna zabudowa.

Dwudziestowieczna forma Łuku Triumfalnego została zbudowana dla uczczenia ludzkości i idei humanitarnych.

Budynek przypomina sześcian. Pod nim i pod placem znajduje się stacja metra – Regionalna Sieć Ekspresowa i autostrada.
W budynku mieszczą się biura, a dawniej na szczycie budynku znajdował się także taras widokowy. Po awarii wind zaprzestano możliwości korzystania z tarasu widokowego, a pomieszczenia te przeznaczono na biura. Trochę żal, że nie zrobiono nowych wind, bądź nie przerobiono do chwili obecnej możliwości wjazdu na szczyt budynku, gdyż panorama otoczenia z takiego miejsca, na pewno była czymś wyjątkowym.
paryz
Budynek jednak, mimo, że budowany tak dawno, zachował swój nowoczesny przekaz aż do dzisiaj i pokazuje, że architektura nie ma reguł.Takie budynki obrazują również, że wszystko w obecnych czasach jest możliwe, a nadal tak wiele osób boi się rozmachu w swoich projektach czy inwestycjach.
Skoro takie możliwości budowlane były możliwe do zrealizowania w 1982 roku, to co dopiero można byłoby zaproponować obecnie?
Grande Arche Paryż
Dzisiaj i w przyszłych postach pokażemy trochę architektury Paryża. Miasta, które kojarzone jest z dużymi placami i zachowaną historyczną architekturą. A mimo to pokażemy kilka miejsc wartych uwagi pod względem nowoczesności i nowoczesnej architektury.
Rozpoczynamy od Grande Arche, bo jest dość popularne i znane turystom, a jednocześnie obrazuje innowacyjność w swojej formie i prostotę w wykonaniu.
Pokazujemy nie tylko bryłę z oddali, ale także ściany z bliska, czy architekturę metra, która znajduje się u stóp bryły budynku, jak i charakterystyczne zadaszenie czy szklane ściany będące ciekawym dodatkiem i miejscem do tworzenia bardzo artystycznych zdjęć.
Czy zatem warto wybrać się do Paryża, by zobaczyć budynek z takiej perspektywy?
Warto, aby wiedzieć, że kiedy obecnie ktoś mówi, że czegoś się nie da, nie można, nie powinno się, to warto wiedzieć, że ta osoba jeszcze mało w swoim życiu zobaczyła.
Obecnie da się zrobić wszystko. Potrzeba tylko chęci. I my zachęcamy do spaceru po Paryżu. Tutaj, dzisiaj, z Nami.

Grande Arche Paryż

Grande Arche Paryż

Grande Arche Paryż
Grande Arche Paryż

Grande Arche Paryż

Grande Arche Paryż

Grande Arche Paryż

Grande Arche Paryż

Grande Arche Paryż

Grande Arche Paryż

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *