Parklet – co to jest?

Parklet co to jest

Źródło
Parklet to stwierdzenie mało popularne w Polsce i mało znane w kwestii codziennej interpretacji.
Najprościej rzecz ujmując parklet to wyznaczenia miejsca dla pieszych w ciągu komunikacyjnym przy sąsiedztwie często użytkowanych ulic, aby pozwolić przechodniom na chwilowy odpoczynek, możliwość spożycia posiłku, a nawet miejsca pracy czy poczytania książki.
Takie przestrzenie są na tyle atrakcyjne wizerunkowo i przyciągające wzrok, że nie spełniają roli tylko istniejącej ławki czy miejsca do siedzenia. Ma być to miejsce, w którym może się znaleźć wiele funkcji, a przez to dominująca funkcja bierna – wypoczynkowa nie będzie jedynie znanym wypoczynkiem na ławce.
 
Za granicą Parklety są już bardzo popularne. W Polsce jest to element, który dopiero zaczyna się pojawiać, a pomysłów na nie do końca nie ma.
Jest to jednak bardzo oczekiwana aranżacja dla przestrzeni publicznych. Tylko bowiem przechodnie wiedzą ile czasami kilometrów muszą pokonać, aby znaleźć ciekawe miejsce do siedzenia, a niekiedy nawet mają trudność aby znaleźć zwykłą ławkę. 
Podobnie ma miejsce kiedy jako przechodnie zakupimy coś do zjedzenia, nawet jakby miał być to wafelek w sąsiednim kiosku czy drożdżówkę w najbliższej piekarni. Najczęściej nie ma możliwości, aby zjeść taki posiłek na siedząco jeżeli w otoczeniu punktów sprzedaży nie ma wyznaczonego do tego miejsca. Trzymając torebkę, zakupy, czy nawet ubranie w ręku, trudno jest jeszcze do tego zjeść w biegu.
Parklety są wyjściem na przeciw takim sytuacjom. Zarówno kiedy potrzebujemy przystanąć na szybko, aby uporządkować dokumentacje w teczce, jak także zjeść, odpocząć po długim zwiedzaniu, a nawet zrobić sobie wszystkim znane selfie.
Im bardziej interesujące wizerunkowo są parklety, tym bardziej są użytkowane i nie stoją samodzielnie i niepotrzebnie.
 
Dzisiaj prezentujemy kilka zagranicznych rozwiązań wartych uwagi.
Kto z Was zamiast na ławce wzdłuż chodnika wolałby spędzić czas w takim otoczeniu?

 

Źródło
 
Źródło
źródło
źródło

 

źródło
Źródło
źródło

 

źródło

 

źródło
źródło
źródło
źródło
 
źródło

 

źródło
 
Źródło

 

Źródło
Źródło
 

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *