Park Przy Bażantarnii – jeden z nielicznych parków wielopoziomowych

Na Warszawskim Ursynowie mieści się Park Przy Bażantarni. Wizyta pracowni w tym miejscu była wynikiem pewnego biznesowego spotkania, ale dzięki temu możemy pokazać kolejny zwiedzony przez pracownię park w nowoczesnym stylu.

W parku przy Bażantarni przede wszystkim podoba Nam się jedno – wielopoziomowe rozwiązanie. 
W przypadku obecnych możliwości budowlanych, realizacyjnych czy wykończeniowych za każdym razem dziwi Nas jedno – że przy powstawaniu nowych parków często nadal projektuje się założenia na płaskim terenie, zamiast urozmaicić go wysokościowo nasypem ziemi czy podkopem. 
Czasami mamy wrażenie, że projektanci, którzy projektują parki albo nie mają doświadczenia w projektowaniu wielopoziomowym (mimo, że świat płaski nie jest), albo boją się takich rozwiązań.
Naszym zdaniem ani zrobienie wykopu w ziemi, ani wyprowadzenie ziemi z tego wykopu do uformowania górki nie jest tak kosztowne, aby nie było możliwe do realizacji.
Park Przy Bażantarni to jeden z nielicznych parków, w których różnica terenu została zachowana, a wręcz przeciwnie – podkreślona i mocno zaakcentowana koszami gabionowymi i nowoczesnym mostkiem. Mimo, że przy zwiedzaniu zastała Nas gwałtowna śnieżyca, to mamy nadzieję, że na zdjęciach widać urok parku, także kiedy przykryty jest białym puchem. Projektanci i wykonawcy naprawdę zachowali urok różnicy wysokości co jest ogromnym plusem dla tego miejsca.
Kosze gabionowe wypełnione kamieniem – w tym przypadku kostką granitową –  są nie tyle dominującymi elementami małej architektury w tymże parku, ale tworzą kluczowe przejście pod mostkiem. Wprowadzają tym samym nowoczesny akcent z zachowaniem naturalnego materiału jakim jest kamień. Do tego powtórzone akcenty stali w siatkach koszy gabionowych i pergolach stalowych, a także miedzi w mostku i rzeźbie na wejściu do parku, pokazują, że projekt był przemyślany i zaprojektowany tak, by nadać miejscu innego wyrazu niż standardowa aranżacja na płaskiej powierzchniowo działce. I mimo, że cześć materiałów jest popularnie stosowana w różnych miejskich i ogrodowych rozwiązaniach, to sam układ broni tematu nowoczesności. To właśnie funkcja i pomysłowość rozwiązania pokazuje wartość i doświadczenie projektanta, a w tym przypadku przemyślane jest wszystko jak należy.
Mamy nadzieję, że takich trójwymiarowych parków będzie w Polsce więcej, i że ogromne parkowe przestrzenie i założenia nie będą kończyć się tylko na uporządkowaniu przestrzeni prostymi alejkami czy kilkoma dodatkowymi nasadzeniami roślin, a spacer po takim parku będzie zawieszać wzrok na widocznym w oddali horyzoncie. Mamy nadzieję, że tak jak w Parku Przy Bażantarni, kroczenie jedną aleją będzie otwierać widok na inne założenie i będzie park odkrywać się z każdym krokiem.
W światowych założeniach taką zabawę poziomami można zobaczyć w każdym nowo powstającym parku. Dlatego Pracownia stawia ogromną 6+ dla Parku Przy Bażantarni za ucieczką od płaskich schematów projektowania.
Może i my zaprojektujemy kiedyś takie rozwiązanie, w które inwestor będzie skłonny zainwestować i być dumnym z założenia na miarę światowych realizacji? Trójwymiarowych założeń trochę na swoim koncie mamy i patrzymy na świat tak samo jak pomysłodawcy Parku Przy Bażantarni 🙂 Jeżeli jest ktoś chętny z Nami współpracować przy tworzeniu nieprzewidywalnych przestrzeni – zapraszamy do kontaktu 🙂

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *