kamień w roli głównej – w nowoczesnej przestrzeni

Kto obserwuje Pracownie Nowoczesności na bieżąco i jest w gronie Naszych stałych czytelników, ten wie, że nie raz pisaliśmy o zastosowaniu naturalnych materiałów w nowoczesnych założeniach.
Materiałami, o których niejednokrotnie pisaliśmy, był kamień i drewno. Materiały tak plastyczne w obróbce, że ich możliwości aranżacyjnych nie jest w stanie powielić żaden wyprodukowany sztucznie materiał.

Dzisiaj prezentujemy jeden z przykładów wykorzystania kamienia w nowoczesnych założeniach i idealne wkomponowanie go w takiej formie, która jest nie do powielenia.

Układ kamiennych materiałów ułożony na Bulwarze Wiślanym w Warszawie obrazuje, jak różnorodne ułożenie materiału może wpłynąć na jego odbiór wizualny. Dodatkowo zastosowanie kamienia na ścieżki oraz płynne przejście kamieniem na skarpy, to nie tylko kunszt wykonawczy jak i pomysłowość, aby powierzchnie te nie były jednakowe wizualnie.
Wielokrotnie pisaliśmy również o terenach o zróżnicowanych ukształtowaniach terenu, ich wadach i zaletach. Do wad najczęściej zaliczyć można skarpy, które pozostawione same sobie lub obsiane mieszanką trawnikową, często powodują więcej problemów niż pożytku.
Kiedy skarpy występują w bezpośrednim sąsiedztwie szlaków komunikacyjnych ich stała pielęgnacja jest utrudniona, a skarpa wymaga mocnego wzmocnienia, to idealnym rozwiązaniem na tego typu miejsca jest zastosowanie właśnie kamienia.
Umocnienie jest wówczas na tyle silne, stabilne i jednocześnie wizualnie interesujące, że żaden inny materiał nie dałby tak fascynującego otoczenia.
Fragment Bulwaru Wiślanego, który dzisiaj prezentujemy przedstawia również, jak klasyczny, znany wszystkim od setek lat materiał – kamień, wręcz idealnie komponuje się z gładkimi nowoczesnymi materiałami, prostymi liniami, nietypową architekturą, drewnem, roślinnością i szkłem.
Do wykonania w taki sposób skarp i nawierzchni zostały użyte zarówno kostki granitowe cięte, płomieniowane, kamienie polne, otoczak rzeczny, starobruk kamienny, i kamień polny cięty. 
I mimo, że wszystkie ułożone w inny sposób, bo wszystkie łączy jedno – stworzyła je natura.
Sami zobaczcie na zdjęciach jaki fascynujący efekt można uzyska, kiedy zastosuje się odpowiedni materiał w odpowiednim miejscu.
Piszcie śmiało w komentarzu jak Wy postrzegacie kamień w nowoczesnych założeniach? Na jakie rozwiązania natrafiliście i jak odebraliście miejsca z jego zastosowaniem? Czy były to miejsca gdzie kamień był dobrze ułożony, czy wręcz na tyle źle, że zniechęciło Was to do zastosowania naturalnych materiałów w swoich przestrzeniach?

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *