nowoczesne przestrzenie przy nowoczesnym budownictwie

Kiedy powstają nowe osiedla, apartamentowce i wszelkie budynki mieszkalne powstaje również przy nich nowe otoczenie. Nie do końca jednak są one wykonane z polotem, ze smakiem i pasują do powstałych budynków.

Przez wiele lat, mieszkając w Szczecinie, niejednokrotnie mieliśmy okazje obserwować jak przy nowo powstałych budynkach nie pojawia się nic specjalnego, poza chodnikiem, drogami dojazdowymi i zwykłym trawnikiem. Przeważnie na kwestie roślinne, wprowadzenie elementów małej architektury, już nie wspominając o dodatkowych atrakcjach typu współczesne place zabaw, siłownie na świeżym powietrzu czy fontannach nie było już nawet mowy. 
Jako architekci krajobrazu zawsze ubolewaliśmy nad tym, że inwestuje się w budynki, ale nie przykład się kompletnie wagi do otoczenia.
Po czasie od powstania zabudowań z funkcjom mieszkalną, wspólnoty mieszkaniowe, właściciele czy zarządcy najczęściej odzywali się do Nas, żeby wykonać projekt. Tylko budżet jaki przeznaczali na taki projekt wynosił najczęściej – łącznie z realizacją – od 500 zł do 5000zł.
Chyba nigdy nie usłyszeliśmy wyższej stawki jaką zarządzające terenem osoby chciałyby przeznaczyć, aby uzyskać takie rozwiązanie jakie prezentujemy poniżej.
Prezentujemy tylko fragment terenu w Warszawie, na jednym z tutejszych osiedli – Bliska Wola.
Nowo powstałe budynki są otoczone w pełni zagospodarowanymi terenami. Osiedle jest przyjazne zwierzakom, ma ogrom zieleni, imponujące nasadzenia traw ozdobnych, kilka wytyczonych miejsc do zabawy, siłownie na wolnym powietrzu, boisko ogólnodostępne, otwarty plac na którym w przyszłości będzie działać również fontanna.
Teren jest urozmaicony powierzchniowo, przemyślany, wieczorem dobrze oświetlony, w tym oświetlenie na kierunkowane jest na rośliny. Są wytyczone miejsca na rowery, a także wile miejsc do siedzenia, gdzie można wypocząć i w okresie letnim móc zrelaksować się poza domem, mimo, że jest się w środku dużego miasta.
Jak patrzymy na to założenie i założenia, którymi mieliśmy okazje się zajmować, to widzimy różnicę między miejscem, w którym żyliśmy do tej pory, a miejscem obecnym.
W Warszawie wszystko jest dopracowane i ważne na tyle, by wiedzieć, że zagospodarowanie terenu na początku powstawania budynków jest bardzo ważnym i istotnym elementem, niż pozostawianie zagospodarowania na przyszłość. Dzięki temu zyskuje deweloper, dzielnica, marka danego miejsca, bo jakby wyglądały te wszystkie cudowne architektoniczne założenia jakby otaczał je jedynie zaniedbany trawnik i nic poza nim?
Wszystkie nowo powstające założenia mieszkalne powinny brać przykład z takich rozwiązań jakie prezentujemy dzisiaj i wiedzieć, że budżet na otoczenie jest równie istotny jak budżet na budynek.
Wspólnoty mieszkaniowe, z którymi mieliśmy kiedyś kontakt powinny zobaczyć w jaki sposób mogłyby wyglądać ich otoczenia. Niestety wówczas nie chcieli słuchać, nie chcieli inwestować i tereny o zbliżonych powierzchniach jak prezentujemy dzisiaj, pozostały nienaruszone do tej pory.
Z tego względu postanowiliśmy, że co pewien czas pokażemy na łamach strony świetne założenia i otoczenia jak to prezentowane dzisiaj, aby inwestujący w tereny mieli okazję zobaczyć jak mogłyby wyglądać ich tereny jeżeli przeznaczą na nie odpowiedni ilość funduszy i czasu. Będziemy promować takie rozwiązania, bo warto.
Gratulujemy pomysłodawcom, projektantom, wykonawcom, inwestorom i wszystkim, którzy tworzyli to miejsce, bo jest bardzo interesujące i przyjemnie spędza się tu czas. Świetna robota!

Śmiało piszcie w komentarzach jakie osiedla i ich przestrzenie w Warszawie są równie godne polecenia, a odwiedzimy je i zaprezentujemy na łamach Naszej strony. Chcemy pokazać jak i gdzie warto mieszkać, aby życie było przyjemne.

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *