pierwszy ogród – od czego zacząć

Kiedy mamy pierwszy ogród często nie wiemy od czego zacząć i zaczynamy niestety od końca. Od końca czyli od wsadzania roślin, żeby już rosły. Nie patrzymy na wysokość terenu, który jest w tym względzie dosyć ważny, na rodzaj gruntu, przez co rośliny mogą usychać, i przede wszystkim na ich docelową wielkość, która może po latach wynieść nawet 25 metrów, a my wsadzamy właśnie roślinkę nie większą niż 1m.

Przy pierwszym ogrodzie możemy stresować się każdym centymetrem w terenie. Możemy również chcieć szybko go zagospodarować, bez niwelacji działki, jej zwałowania, bez przemyślanego planu nasadzeń roślin, bez planu na funkcję, czy szybko posiać trawnik, a później mieć problem z jego wzrostem czy koleinami, które powstaną.
Przy pierwszym ogrodzie przede wszystkim nie powinniśmy się spieszyć. Pośpiech  może przynieść więcej strat niż pożytku. Możemy później żałować, że posadziliśmy rośliny, które w ostatecznym wzroście przysłonią światło wpadające do domu, będą mocno brudzić czy pylić. Możemy żałować decyzji o szybkim podjęciu decyzji co do wyboru nawierzchni na ścieżki i podjazd do domu. Słabej jakości materiał po 3 sezonach będzie wyglądał jak po 15 latach użytkowania, a my albo ponownie będziemy musieli w niego inwestować, albo będziemy zmuszeni patrzeć na niego przez wiele wiele lat, aby ponownie nie rozkopywać terenu na froncie domu.
Pośpiech może również spowodować, że nie przemyślimy miejsc pod elementy małej architektury czy wykonaliśmy zbyt mały taras przy domu i teraz nie możemy zmieścić się na nim z wymarzonym wypoczynkiem czy wszystkimi meblami.
Jakkolwiek byśmy nie planowali i nie mieli wizji na swój ogród to ważnym krokiem w podjęciu decyzji o jego realizacji jest w pierwszym rzędzie udanie się do architekta krajobrazu.
I nie ważne czy jesteśmy na tyle kreatywni, że wszystko zaprojektujemy sami. Nie ważne także, że wszystko chcemy zrobić samodzielnie i nie ważne również nawet wtedy kiedy mamy wybraną firmę do realizacji. 
Kontakt z architektem krajobrazu ma zapewnić nam przygotowanie projektu bądź planu działki – z wizją projektanta bądź naszą –  rozplanować powierzchnie tak, aby każdy centymetr działki był dobrze wykorzystany i funkcjonalnie skomunikowany z domem, a także aby założyć wszystkie koszty realizacji – czy to samodzielnej czy przez firmy wykonawcze.
Projekt i plan realizacji otrzymany u doświadczonego architekta krajobrazu, który może poszczycić się ciekawymi projektami i ma w swoim dorobku tereny o zróżnicowanych tematach, pozwoli przygotować się do realizacji na tyle, aby nie stała się ona uciążliwa, a otrzymany ogród służył na lata i nie wymagał szybkich renowacji i modernizacji.
Wizyta u projektanta ma także za zadanie otrzymanie wszelkich informacji niezbędnych do założenia ogrodu, porad i sytuacji jakie się mogą na naszej działce wydarzyć, informacji na temat gleby i zasugerowania czy wymagana jest jej wymiana czy jest wystarczająca dla przyszłych roślin.
Warto zainwestować we współprace z projektantem, bo może uchronić to Nas przed wieloma przyszłymi zdarzeniami, które mogą pojawić się na naszej działce.
Pierwszy ogród to nie lada wyzwanie, ale kiedy jest przemyślany na samym początku, może stać się zupełnie bezobsługowy w dalszym jego użytkowaniu.
Czy ktoś z Was jest właśnie na etapie projektowania i budowy swojego pierwszego ogrodu? Może macie jakieś wątpliwości, obawy albo inne nurtujące Was myśli z tym związane?

Piszcie śmiało w komentarzach. Jeżeli będziecie potrzebować projektu, planu czy porady możecie napisać TUTAJ

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *