wartościowy park przyciągający wzrok

Park Oxygen

Źródło
Przestrzenie publiczne są często wyzwaniem dla nie jednego projektanta czy wykonawcy. W Polsce wiele osób sugeruje się wykonywaniem aranżacji publicznych na miarę już istniejących bądź w tak klasycznej i wszystkim znanej formie, że nie robią one zbyt dużego wrażenia na ludziach. Najczęściej charakteryzują się zbiornikiem wodnym przypominającym naturalnie ukształtowane oczko wodne, szpalerami drzew, które tworzą aleje, oraz drewniano – stalowymi ławeczkami postawionymi wzdłuż tychże ciągów komunikacyjnych.
 

Dzisiaj chcemy pokazać, że park nie musi charakteryzować się, wszystkim nam znaną formą. Nie musi także być przewidywalny i zakładać, że jak będzie 'taki jak inne' to na pewno będzie ładny.
 
Niedawno, w Szczecinie powstał nowy park miejski.Patrząc na to co powstaje w Nas nie było nawet za grosz entuzjazmu na nowo powstające miejsce, bo to kolejna przestrzeń, która wygląda jak masa innych polskich założeń.
 
W takich sytuacjach zastanawiamy się, czy na pewno projektanci, którzy są na rynku polskim dobrze wybrali swój zawód, a wykonawcy zakładali swoje firmy tylko z myślą o wykonywaniu stale takich samych rozwiązań?
 
Zachęcamy osoby, które zajmują się przestrzeniami publicznymi, aby spojrzały czasami jak to się robi w innych krajach i pozostawiały po sobie założenia warte uwagi, które promować będą sami odwiedzający, bo na chwilę obecną, wiele jest miejsc, o których szybko się zapomina, nawet wtedy kiedy są nowymi rozwiązaniami.
 
Oxygen Park jest Parkiem młodym. Charakterystyczne ścieżki rowerowe, nietypowe lampy, punkty widokowe, dzięki którym możemy oglądać całą przestrzeń parku, a do tego nietypowy element wodny z charakterystycznym tunelem, powoduje, że park zmienia swoje oblicze. Jest zarazem jak nie z tej ziemi, ale zachowuje możliwość wypoczynku biernego i aktywnego. Mimo, że trzeba poczekać na wzrost drzew, aby czuć że park ma swoją docelową wielkość, to elementy już w przestrzeni istniejące, nowoczesne i warte uwagi przyciągają wzrok na tyle, aby przez wiele lat urozmaicać otoczenie, dokąd drzewa nie nabiorą odpowiednich rozmiarów.
 
Czy zatem któryś z polskich parków jest podobny do tego założenia? A może, któryś, tegoroczny jest wykonany z takim polotem i rozmachem jak Oxygen Park?
 
Zapraszamy do oglądania i zastanowienia się czy na pewno przestrzenie publiczne, które są w Polsce tworzone są tak interesujące i piękne jak się o nich mówi? Czy do tego miana można zaliczyć tylko kilka i policzyć je na palcach jednej ręki?

źródło
Źródło
Źródło
Źródło
Źródło
Źródło
Źródło
Źródło

 

 

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *