jak samodzielnie zbudować nowoczesny ogród?

Wielokrotnie, w obecnych czasach, każdy na wszystkim chce zaoszczędzić.

Naszym zdaniem nie na wszystkim powinno się oszczędzać, szczególnie podejmując się tematów, które mają być w Naszym otoczeniu czy życiu na długi czas.
Oszczędzanie na usługach czy materiałach, które powodują, że Nasze życie będzie wyglądać lepiej, wygodniej i wykonane zadania będą zrobione przez innych, którym warto za to zapłacić, będzie w znacznym stopniu zauważone przez długi okres czasu.

Nie powinno się zatem oszczędzać ani na projektancie, który wybierze dla Nas najbardziej funkcjonalne i sensowne rozwiązanie, jak i na materiałach, z których ten projekt zostanie zrealizowany.
Jeżeli jednak podejmujemy decyzje o samodzielnym wykonaniu nowoczesnego ogrodu, to warto pomyśleć przede wszystkim o tym, aby wyróżniał się zarówno kolorystyką, jak i elementami decydującymi o jego odbiorze. 
Budując nowoczesną przestrzeń, wielu osobom wydaje się, że powinna być ona minimalistyczna – duża połać trawnika, trochę „krzaczków” wokół ogrodzenia działki, najprostszy podjazd i wejście na posesję i wystarczy.
Niestety jest to błędne myślenie, bo nie jest to ogród nowoczesny. Jest to ogród klasyczny,ale w minimalistycznym stylu.
Ogród nowoczesny to ogród pomysłowy. Wyróżniający się wprowadzeniem do niego elementów nieszablonowych, rzeźb, elementów małej architektury, które mogą odmienić jego cały wizerunek. Do tego wszystko ubrane w bogatą, ale nie dominującą i nie ciężką wizualnie roślinność np. trawy ozdobne, byliny, paprocie w bardziej zacienionych miejscach, bambusy czy drzewa o charakterystycznych pokrojach.
Nowoczesny ogród to również nie tylko proste linie określające całe założenie. Aranżacja może być zbudowana na krętościach, ale w taki sposób ułożonych, aby jedne przenikały się w drugie, urozmaicone nowoczesnymi materiałami i budowlami, że w ostatecznym wyglądzie wyglądały nowocześnie.
Jak zatem samodzielnie zbudować nowoczesny ogród?
1) Przede wszystkim dobrze oczyścić działkę z wszelkich chwastów i pozostałości pobudowlanych
2) wyrównać i zniwelować teren, zarówno ten o jednolitej wysokości jak i ten, którego różnica w terenie wynieść może nawet 5m


3) rozplanować go w taki sposób, aby nie korzystać z niego tylko z tarasu przy domu. Ogród to powierzchnia, którą zakupiliśmy po to, aby z niej korzystać, a nie tylko na nią patrzeć.


4) Wybrać rodzaj materiałów i ich kolorystykę, która będzie pasować zarówno do elewacji budynku jak i dominujących detali w domu – posadzek czy ścian. Dzięki temu wchodząc do domu będziemy obserwować ogród jako przedłużenie wnętrza, a korzystając z niego na zewnątrz będziemy czuć, że materiały i kolorystyka są spójne z wizerunkową, zewnętrzną częścią domu.


5) Wytyczyć pomysł na działce i zobaczyć, czy zakładane proporcje i wymiary elementów na pewno odpowiadają Nam w rzeczywistej przestrzeni. To co ma we wnętrzu 2 m długości, w przestrzeni otwartej może wyglądać jakby miało 50cm. Warto wytyczyć swój pomysł i nie bać się dużych wymiarów na działce – one są często niezbędne do jakiejkolwiek ciekawie wykonanej aranżacji.


6) zająć się budową elementów stałych


7) wytyczyć obrzeża rabat i zaznaczyć miejsce pod trawnik


8) na sam koniec zając się rozmieszczeniem roślin i ich nasadzeniem. Nigdy nie robić tego jako pierwszy krok. Kiedy nie znamy się na roślinach, kupujemy coś maleńkiego a sprzedawca nie uprzedzi Nas o docelowej wielkości danej rośliny, która może wynieść 25m, to warto pamiętać, że jeżeli to my dostosowujemy aranżacje do rośliny, a nie rośliny do aranżacji, wówczas po latach możemy mieć z tą rośliną wiele kłopotów. Kłopoty mogą być związane z przerośnięciem się rośliny za wytyczone miejsce rabaty. Roślina może również podnieść chodnik do domu, kiedy korzenie zaczną nabierać sporych rozmiarów, a mogą także jako odrosty pojawiać się na samym środku trawnika, bo niestety przy budowie zostały tylko wycięte na wysokości gruntu a nie usunięte stale z wnętrza ziemi.


9) jako uzupełnienie nowoczesnej aranżacji, wszystko urozmaicamy nowoczesnymi meblami, rzeźbami, biokominkami, lampami, aby przestrzeń była dopracowana do perfekcji.
Jeżeli zatem pragniemy zrealizować Nasz nowoczesny ogród samodzielnie, nic nie stoi na przeszkodzie. Wartościowe jest jednak skorzystanie z pomysłów architekta krajobrazu lub doradzenie się o szczegóły, które w istotny sposób mogą wpłynąć na przestrzeń Naszego ogrodu. Warto przemyśleć czy nie lepiej zainwestować w dobry, przemyślany projekt od osoby, która spojrzy na teren obiektywnie, a który to pozwoli Nam oszacować plan realizacji, koszta i kierunek Naszych samodzielnych działań, niż wkraczać w realizacje w ciemno i być później nie zadowolonym.

Pracownia  zajmuje się takimi projektami na co dzień, a także doradzi jeżeli będzie taka potrzeba. Jak wyglądają takie nowoczesne ogrody, można zobaczyć między innymi TUTAJ

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *