duchowość w nowoczesności

Źródło
Kościół w miejscowości Lavizzara, Szwajcaria to rozwiązanie, które pokazuje, że nowoczesne podejście do architektury i wnętrza, może spowodować, że czujemy poczujemy architekturę duszą, a nie tylko oczami.


W przypadku kościołów, kaplic, gdzie architektura przeznaczona jest na duchową rozmowę z Bogiem, na wyciszenie, na modlitwę, na płacz, przemyślenia, a także podzielenie się radością, szczególnie kiedy nie mamy się z kim nią podzielić, często duża ilość elementów, przepych i ogrom przekazu może zachwiać Nasze skupienie i zachwyt danym miejscem.

Kościoły i ich wnętrza, to bardzo nietypowa tematyka dla architektów. Budynków kościelnych opartych na dawnych rozwiązaniach jest tak wiele, że nowo powstające są budowane sporadycznie a także przeważnie nawiązują formą do dawnych epok i układu.

Żyjąc jednak w obecnych czasach, kiedy wszędzie otaczają Nas informacje, reklamy i nadmiar chaosu, poszukujemy miejsca wyciszenia. I takim miejscem powinno być wnętrze współczesnych kościołów.
Nowoczesne podejście do ich budowania, powoduje, że nie tylko forma, materiał czy wielkość mają tu znaczenie. Znaczenie ma tu także, a może i przede wszystkim – gra światła słonecznego, gdzie wpadające promienie, powodują, że czujemy duszą to po co przyszliśmy do kościoła.

Kościół w Szwajcarii to przykład, jak niewielkie wnętrze pozwala uciec od zgiełku codzienności, pozwala przemyśleć codzienne sprawy i pomodlić się bez rozpraszania się wokół.

Każda dobra, nowoczesna, współczesna architektura ma wpływać na ludzi w każdym aspekcie życia. Obiekty budowane dla samego budowania stają się być już coraz bardziej omijane i niezauważane, bo nie wpływają na życie człowieka, a jedynie mają spowodować ukrycie się w danym miejscu.

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *