trawnik z rolki – czy warto?

Pracownia oficjalnie uznaje sezon za otwarty – dodatnie temperatury, dłuższa pora dnia i słoneczne przebłyski świadczą o nadchodzącej wiośnie, a ta już za miesiąc.
Jeżeli planujesz realizacje ogrodu czy terenu zieleni w tym roku i to w dodatku na wiosnę to najwyższa pora już podjąć decyzje o projekcie i realizacji. W związku z dylematami związanymi z projektowaniem i zrealizowaniem wiążą się również dylematy jaki trawnik będzie odpowiedni.
I dzisiaj własnie o temacie trawnika z rolki.

Uwielbiamy trawniki z rolki – efekt pełnej realizacji ogrodu dosłownie w jeden dzień. Taka wisienka na torcie do innych prac budowlanych, brukarskich, murarskich i ogrodniczych.

Oczywiście trawniki z rolki są różne. Wszystko zależy od ceny, mieszanki trawnikowej i sposobu w jaki są produkowane i wycinane. Na początku sezonu chwilę trzeba poczekać na gotowy trawnik, bo musi nadawać się do cięcia. Ale już w kwietniu z powodzeniem możemy mieć na ogrodzie zieloną murawę.
Trawniki z rolki można zakupić w kwocie od 9 – 13zł/m2 + transport (przeważnie plantacje są poza dużymi miastami, na ich obrzeżach, więc w zależności od powierzchni trawnika kosztów transportu należy się dodatkowo spodziewać).
Mamy doświadczenie z różnymi trawnikami. Niestety niektóre bardzo Nas zawiodły, a inne bardzo mile zaskoczyły. Jednak czy jedne czy drugie układanie zajęło tyle samo czasu, bo do tego liczy się przede wszystkim precyzja, planistyczne podejście i skrupulatność.
Dlaczego trawnik z rolki jest lepszy niż z siewu?
– grunt przygotowuje się tak samo, a jednak efekt trawnika z rolki mamy od razu.
– na trawnik z siewu trzeba dłużej czekać, nie można go przez pewien czas użytkować, mogą pojawić się koleiny w gruncie a także dodatkowe chwasty
– w przypadku trawnika z rolki – wersja droższa wygląda dosłownie jak zielony dywan lub trawnik na stadionie. Wersja tańsza wymaga późniejszych regularnych cięć, aby ją zagęścić czy mocniej skrócić, gdyż jest przeważnie starszą murawą wycinaną z plantacji i wymaga odświeżenia. Regularność będzie tu kluczową kwestią, ale efekt jest równie zachwycający.
– oba rodzaje trawników trzeba regularnie podlewać po położeniu czy siewie, aby się przyjęła, ale przy trawniku z rolki widać niedomiar wody od razu – jeżeli któryś z fragmentów trawnika – rogi – zaczynają się kurczyć czy przesychać. W przypadku siewu dużo zależy od pogody i wilgotności nie tylko po podlewaniu ale również po opadach. Wczesna wiosna jest idealna do zakładania trawnika z siewu, bo wraz z budzącą się naturą, trawnik powinien szybciej kiełkować. Trawnik z rolki można zakładać przy każdej pogodzie, pamiętając o stałym nawadnianiu i rozłożeniu go w przeciągu 1-3 dni.
Zatem jeżeli zastanawiasz się czy wybrać trawnik z rolki – my mówimy zdecydowane TAK. 
Koszty założenia może i będą wyższe, ale dla szybkich efektów – warto. 

Może zainteresuje cię jeszcze to:

2 komentarze

  1. Teraz funkcjonują systemy podlewania trawnika, które są genialnym rozwiązaniem dla każdego posiadacza trawnika przed domem 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *