zmiana przepisów – wycinka drzew na działce

Ważna informacja dla wszystkich – od 1 stycznia 2017 roku nie potrzeba już pozwolenia na wycinkę drzew i krzewów na własnej działce, co do tej pory było praktycznie niemożliwe.

Właściciele prywatnych nieruchomości i posesji od tego roku nie potrzebują już pozwolenia na wycinkę, ale dotyczy to tylko przypadków kiedy wycinka nie jest związana z działalnością gospodarczą.
Jeżeli zatem na działce ma być prowadzona działalność gospodarcza albo jest już prowadzona i trzeba wyciąć jakiś okaz drzewa lub krzewu wówczas pozwolenie na wycinkę nadal jest wymagane i wygląda to jak dawniej 
– pozwolenie na wycinkę dotyczy drzew o obwodzie pnia powyżej 100cm, mierzony na wysokości 130cm (dotyczy gatunków: platan klonolistny, klon srebrzysty, klon jesionolistny, robinia akacjowa, topola, wierzba)
– pozwolenie na wycinkę dotyczy drzew o obwodzie pnia powyżej 50cm, mierzony na wysokości 130cm (dotyczy pozostałych gatunków).
Przy wycince drzew na cele działalności gospodarczej naliczana będzie opłata za uzyskanie pozwolenia, których stawki zostaną ustalone przez gminy. Oszacowano jednak, że w kwestii drzew za 1cm obwodu drzewa cena nie będzie mogła przekroczyć 500,00zł a w przypadku krzewów 200zł razy powierzchnie m2 zajętych przez krzew.
Z jednej strony jest to bardzo korzystna zmiana dla wielu inwestorów, bo okres oczekiwania na zezwolenie często wydłużał czas wszystkich realizacji.
Z drugiej jednak, wielu Naszych dotychczasowych inwestorów planowało w trakcie budowy, czy po niej, prowadzenie własnych działalności w miejscu budowanego domu, więc w chwili obecnej dla osób podobnie planujących może to być gorsze rozwiązanie. 
Nas jednak to nieco satysfakcjonuje, bo umieszczenie ciekawej zabudowy i wtopienie w nie istniejących drzew, a także aranżacje przestrzeni na których rosną wieloletnie drzewa są ciekawsze wizualnie, od samego początku sprawiając wrażenie zaplanowania.
Z biegiem czasu okaże się jak nowe przepisy będą wpływać. Trzeba dać im czas.

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *