korytarz we wnętrzu z widokiem na krajobraz

Kiedy projektujesz i stawiasz budynek, projektujesz przestrzeń lub krajobraz, to zwracasz uwagę na otoczenie?

Przykład budynku muzeum ICHOT Brama Poznania pokazuje jak ważne jest patrzenie wielowarstwowe. Jak istotne są już istniejące elementy w nowym założeniu i jak istotne są widoki z okien, bo to przecież przez nie mamy widzieć krajobraz, który codziennie od rana będzie Nam ukazywać trochę świata.
My, projektując krajobraz, zawsze chcemy zobaczyć jakie mamy widoki z okien. Dla jednych jest to dziwne, a dla innych całkiem normalne, że jako architekci krajobrazu wchodzimy do wnętrz i chcemy się z Nimi utożsamić. Kiedy wnętrza nie są wykończone lub jeszcze są w stanie surowym, zajmujemy się również wnętrzami i przygotowujemy projekty kompleksowo – projekt na zewnątrz i projekt wewnątrz, aby jedno z drugim miały wspólną harmonijną linie, podobne barwy, materiały, styl.
Wchodzimy krajobrazem do wnętrz i wychodzimy wnętrzem do krajobrazu, wszystko po to, by patrząc przez okno (szczególnie w okresie zimowym) nie czuć dyskomfortu, że to co na zewnątrz nie pasuje do wnętrz, albo całkowicie się z Nimi wizualnie gryzie, coś zasłania, czy ma nieciekawy wygląd.
Muzeum ICHOT Brama Poznańska idealnie komponuje się z tym co na zewnątrz i łączy to co dla Nas jest najciekawsze – historię z nowoczesnością.
Wnętrza w minimalistycznej formie skierowane na wartościowe budynki, zachowana kolorystyka pojawiająca się również w akcentach za oknem, przybliżają Nas do tego co wokół i ukierunkowują gdzie powinniśmy się jeszcze wybrać po zwiedzeniu tego miejsca.
Każdy szczegół przemyślany, bardzo dokładnie ukierunkowany w przestrzeni, pozwala poczuć integracje przeszłości z przyszłością powodując, że to co przeszłe staje się ciekawe,  to co przyszłe będzie aktualne przez długi czas.

Projektując krajobraz, warto zatem pamiętać, że architekt krajobrazu łączy w sobie wiele tematów – architekturę, architekturę wnętrz i krajobraz.
W dobrych, a nawet znakomitych realizacjach jest to bardzo widoczne, bo prawdziwy architekt krajobrazu pozostawia po sobie wartości i elementy architektoniczne. Samo uporządkowanie terenu nie jest tak wymagające jak  przemyślna dobra kompozycja. Wielu inwestorów podejmuje się prostych realizacji, z równie duże pieniądze co te bardziej wyszukane, a po kilku latach mają dosyć monotonnych i przewidywalnych dla wszystkich kompozycji.
Wyjątkowe rozwiązania bronią się same, nawet niekiedy nie musimy nadawać im dodatkowych znaczeń. 
Warto zobaczyć Bramę Poznania i zrozumieć, że wszystko co Nas otacza wpływa na Nas i jest w Naszym życiu istotne.

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *