odchwaszczanie – dlaczego istotne?

Dlaczego tak istotne jest odchwaszczenie terenu przed realizacją?
Między innymi dlatego, aby nie mieć problemu w przyszłości i pozbyć się elementów, które kolidują z rozwiązaniem.
Kiedy nasypujemy ziemie podnosząc teren, nie należy bagatelizować istniejących chwastów. Przykrycie obecnego gruntu warstwą ziemi nie spowoduje zniknięcia chwastów. Chwasty potrafią przebić się przez warstwę gruntu nawet kiedy nawieziemy 50cm ziemi. Wielu inwestorów popełnia ten błąd i nasypuje grunt na istniejące chwasty. Wielu inwestorów nie przyznaje się również do tego, że takie czynności zostały wykonane przed realizacją, co niestety, może odbić się z biegiem czasu na zrealizowanym ogrodzie.

Chwasty mogą się głęboko zakorzenić i nawet zewnętrzne usunięcie chwastów spowoduje oczyszczenie tylko na pewien czas.

Kiedy przed realizacją teren był podnoszony, warto uprzedzić architekta krajobrazu, że chwasty zostały przysypane. Będzie można jeszcze zaradzić późniejszym problemom ze wzrostem roślin i brak konieczności przekopywani całego gruntu, aby dostać się do chwastów na samym dnie.
Odchwaszczanie terenu i realizacje można podzielić na dwa odrębne etapy. Pierwsze odchwaszczanie pozwoli pozbyć się większości chwastów i pozwoli rozplanować i przygotować pierwsze prace budowlane. Drugie odchwaszczanie – jeżeli chwasty jeszcze wyjdą – warto wykonać tuż przed pracami ogrodniczymi – założeniem trawnika czy nasadzeniem roślin. Wtedy będziemy mieć pewność, że zostaną usunięte w całości.
Jeżeli Twój teren jest zachwaszczony i czekasz z odchwaszczeniem dopiero do realizacji, zaplanuj te prace w pierwszej kolejności.
My uwielbiamy przekształcać najbardziej zachwaszczone tereny. Efekt jest widoczny od razu, a przy okazji widać z jaką glebą mamy do czynienia. Wbrew pozorom chwasty to najlepszy wyznacznik żyzności, ale mówiący również czy gleba jest wilgotna, sucha, kwaśna czy jałowa. 
Jako inwestor możesz nie rozpoznać tego osobiście. Nasza wiedza na temat chwastów sprawdza się w zawodzie od lat – pierwsze spojrzenie i już wiemy z czym mamy do czynienia.
A jak u Ciebie z odchwaszczaniem? Lubisz robić to osobiście czy dajesz tą czynność do zrobienia innej osobie?
Chwasty są jak ludzkie problemy. Jedni od problemów uciekają i przykrywają inną glebą, żeby zapomnieć i udawać, że ich nie ma. Inni natomiast te problemy wyrywają jak chwasty, chcą rozwiązać i oczyścić swoje życie od natłoku stresujących i niewygodnych tematów.
Do której grupy należysz? Wolisz przykrywać czy rozwiązywać? 🙂

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *