Jak rozpocząć realizacje ogrodu?

Zastanawiasz się od czego zacząć prace w Twoim ogrodzie?
Na co przeznaczysz pierwsze pieniądze na inwestycje?
W kilku punktach opisujemy Ci jakie inwestycje musisz
przewidzieć jeżeli budujesz swój pierwszy ogród, kiedy działka jest typową
działką pobudowlaną, przy świeżo postawionej zabudowie i nic na niej nie ma.1. Koncepcja lub projekt zagospodarowania działkiWażny punkt, aby przewidzieć wszystkie funkcje w terenie, ilość materiałów, dokładnie skalkulować wycenę realizacji, oszacować przebieg i etapy wykonania prac, a przede wszystkim ułatwić użytkowanie terenu w przyszłości, który będzie nie tylko ciekawy wizualnie i nie będzie monotonny, ale także łatwy w utrzymaniu i pielęgnacji.
     2. Wstępna
niwelacja terenu
Po budowie fundamentów pod dom, na terenie działki występuje wiele nierówności. Przy żyznej glebie, te nierówności porastają bujnie rosnące chwasty, a przy glebie jałowej tworzy sie zbita gleba w kolorze słomkowym lub jasno brązowym, która w suche dni strasznie pyli, a mokre tworzy bagniste przestrzenie. Aby nie czekać do momentu, kiedy będziemy gotowi na pełną realizacje terenu, w pierwszej kolejności ukształtujmy działkę pod docelowy projekt, bądź po prostu wyrównajmy przestrzeń aby lepiej się po niej chodziło. Grunt po każdej niwelacji osiądzie i dzięki temu będziemy mieć świadomość ile gruntu bądź ziemi trzeba będzie nawieźć na teren, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

3. Wykonanie
elementów budowlanych
Kiedy mamy już częściowo zniwelowany teren, możemy przejść do wykonania elementów budowlanych – murków, oczek i elementów wodnych, kaskad, ogrodzeń itp. One są bowiem wyznacznikiem i odpowiednikiem zachowania określonych wysokości w terenie, gdyż ich fundamenty muszą zostać wykonane na odpowiednim poziomie. 
4. Wykonanie
nawierzchni, tarasów, ścieżek
Kiedy mamy już domknięte tematy budowlane, możemy przejść do nawierzchni. 
Wiele inwestorów zaczyna od tego elementu, bo podjazd i ścieżki są niezbędne do obioru budynku. Nie jest to jednak w wielu przypadkach dobry pomysł. Przy wąskich działkach zamykamy sobie wówczas drogę do wjazdu na tył działki i jeżeli elementy budowlane za budynkiem nie są wykonane, nawierzchnia utrudnia wjazd ewentualnej koparki czy większego sprzętu, utrudnia wjazd innym transportom przywożącym materiały przez co prace nad tymi elementami wymagają dłuższej realizacji.
Pamiętajmy zatem, że nawierzchnia na froncie działki to ostatni element zakańczający elementy stałe w ogrodzie. Warto zatem, aby nie ulegała zniszczeniom czy zabrudzeniom, kiedy trzeba będzie przez nią przechodzić czy przejeżdżać aby wrócić do realizacji tyłu.
5. Rozplanowanie
nawodnienia i oświetlenia
Jest to element, który zarówno trzeba przewidzieć przed nawierzchniami jak i po nich. Przed, aby wykonać ewentualne przepusty pod nawierzchniami, czyli przeprowadzenia przewodów i rur w odpowiednim układzie pod stałymi elementami. Po natomiast, wymagają rozłożenia zraszaczy i podłączenia wybranego modelu lamp w docelowym miejscu i na odpowiedniej wysokości.
Zatem rozplanowanie oświetlenia i nawodnienia powinno się zacząć już na etapie projektowania i niwelacji działki, ale podłączenie wszystkiego na etapie po wykonaniu nawierzchni.
Jest to proces złożony, ale bardzo istotny. Należy zatem myśleć o nim na każdym etapie realizacji, a koszty najlepiej podzielić na etapy.
6.  Posadzenie roślin
Jeżeli mamy już ukształtowany i przygotowany teren, ułożone opaski rabat mające oddzielić rabaty od innych funkcji, mamy wyznaczone miejsca na docelowe rośliny, wówczas możemy przejść do ich sadzenia.
Wiele osób spieszy się z tym tematem zanim dokończy prace najbardziej istotne. Później, jeżeli poziomy gruntu ulegają zmianie, trzeba rośliny przesadzać i tym samym naraża się je na ryzyko ponownego uszkodzenia korzeni, które już się zaklimatyzowały i ponowne ryzyko nie przyjęcia się w nowym miejscu. Rośliny jednak można przesadzać do woli, należy jednak pamiętać, że przy nowo zakładanym ogrodzie, lepiej i wygodniej posadzić je w ostatecznej kompozycji, aby swobodnie rosły w danym miejscu od samego początku. Drzewa i rośliny zdrewniałe można niekiedy nasadzić zanim wykona się ogród, aby szybciej rozwijały się w danym terenie (szczególnie jeżeli zakupi się niewysokie okazy). Dzięki temu już po dwóch sezonach będzie widać wzrost objętości ich korony i szybciej będą umilać czas czy rzucać cień na rabaty sąsiednie.

7. Założenie
trawnika
Ostatni etap realizacji – oczywiście nie wliczając wyposażenia i dodatków, które udekorują całą przestrzeń. Trawnik z siewu będzie wymagał odczekania pewnego okresu czasu aż wzrośnie, a zatem będzie wymagał, aby po nim nie deptać, aż siewki się wzmocnią. Stąd też musi zostać wykonany na sam koniec.
W przypadku trawnika z rolki jest to efekt natychmiastowy. Również należy odczekać pewien czas aż zaklimatyzuje i przyjmie się w nowym miejscu, więc również warto go na początku oszczędzać. Efekt zieleni jest jednak natychmiastowy, a po postawieniu wyposażenia na tarasie czy w innych miejscach ogrodu, od ostatniego dnia realizacji już możemy delektować się wypoczynkiem.
—————————————————–
Zatem jeżeli zaczynasz budować dom lub już teraz chcesz zainwestować w ogród – jesień to odpowiednia pora aby zająć się przynajmniej pierwszymi 3 punktami. Jesteś w stanie zrealizować do stycznia (do zimy) więcej z tych punktów, ale to już zależy od Ciebie na ile jesteś gotowa/gotowy zainwestować funduszy i czasu aby przygotować prace w tym roku.
Życzymy powodzenia w budowaniu własnych terenów, a jeżeli chcesz abyśmy My zajęli się Twoją przestrzenią lub doradzili co możesz i jak zrobić, zgłoś się do Pracowni, a wspólnie znajdziemy idealne rozwiązanie.

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *