klasyfikacja zawodu architekt krajobrazu – czyli czym powinien zajmować się architekt krajobrazu – przeczytaj i zlecaj :)

W tym roku ustalony został oficjalnie zakres zadań i kompetencji architekta krajobrazu zgodny z ISCO-08.
Czytelnie rozpisane zostały kierunki i kroki jakimi powinien zajmować się architekt krajobrazu w swojej pracy.
Czytając całą listę mamy jednak wrażenie, że większości z Nich w Polsce nie można się doczekać.
Architekci krajobrazu w polskich realiach głównie zajmują się terenami prywatnymi – ogrodami i wszystkim co jest z tym związane. Niektórzy wręcz walczą o dany teren – po trupach do celu – bo jak wiemy Polska ma ograniczony obszar ziem, a architektów krajobrazu lepszej bądź gorszej jakości jest mnóstwo. 

Patrząc na podpunkty w klasyfikacji zawodu faktycznie część z nich to standardowe zajęcia wykwalifikowanego architekta, ale o reszcie można tylko pomarzyć.
Projektowanie dużych terenów miejskich jakie są tu ujęte (i nie chodzi o tereny miejskie podlegające pod wspólnoty mieszkaniowe bo wspólnoty mieszkaniowe są klientami indywidualnymi aranżującymi własną przestrzeń publiczną) jest wręcz niemożliwe do projektowania przez architektów krajobrazu.
Tematy placów i skwerów miejskich podlegające pod urzędy miast, którymi powinni zajmować się architekci krajobrazu są często wypierane przez pracę urbanistów i architektów projektujących nowe założenie. W ich zadaniu jest uporządkowanie terenów sąsiadujących do nowej zabudowy, ciągów komunikacyjnych czy ulic, w związku z czym poszczególne skwery podlegają pod założenia architektoniczne. 
Mało kiedy rozpisywane są projekty konkursowe na zaprojektowanie przestrzeni miejskich, w których w równej formie i na równych warunkach architekci krajobrazu konkurowaliby ze sobą umiejętnościami planistycznymi i wybrane zostałyby rozwiązania najbardziej wartościowe, ciekawe, a przede wszystkim funkcjonalne, aby nie stały się kolejnymi martwymi placami jak wiele przestrzeni w Polsce.
Do rozwiązań planistycznych (zagospodarowania miejskich terenów) wymagane są zespoły projektowe złożone przede wszystkim z architekta posługującego się uprawnieniami architektonicznymi lub budowlanymi, a czasami dodane są również inne osoby o kierunkach zawodowych, np. elektrycy czy inni.
Takie założenia od razu na wstępie eliminują zawodowych architektów krajobrazu skoro w składzie ich zespołu i tak musi być architekt. Jaki ma to zatem sens?
Po co zatem w klasyfikacji zawodu punkty dotyczące zajmowania się dużymi przestrzeniami, skoro architekt krajobrazu nie ma w Nich decydującego prawa głosu?
Zakładając firmę, Naszym założeniem było zajmowanie się dużymi terenami. Mamy w nich doświadczenie i wiemy jakie kluczowe elementy są w Nich decydujące podczas realizacji. Ale czy możemy powiedzieć, że każdego dnia zajmujemy się dużym tematem? Niestety nie.
Ponadto są to duże tematy, ale od pomysłowych i otwartych na zmiany inwestorów prywatnych, a nie miasta, więc spora jest w tej kwestii różnica współracy.

Polskie realia pokazały Nam, że w tym zawodzie człowiek zajmuje się ogromem spraw i niestety z załączonej klasyfikacji, którą możecie przeczytać TUTAJ zajmuje się znacznie większym zakresem obowiązków niż jest to zapisane w podpunktach, a często również odmiennymi niż te zawarte w zestawieniu.

Poruszamy ten temat, aby zarówno inwestorzy (klienci) jak i osoby z branż pokrewnych wiedziały co mogą Nam zlecać 😉
Chętnie się tym zajmiemy 🙂

Wszystkie zawarte podpunkty są dla Nas jasne, znane i czytelne, więc jeżeli ktokolwiek ma problem w którymś z tych tematów, to pomożemy, bo każdy przerabialiśmy.

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *