jaki sprzęt dla architekta krajobrazu?

Na rynku jest tyle sprzętów i tak ogromny wybór, że bez wiedzy i doświadczenia ciężko jest wybrać ten najlepszy.
My mamy kilka sprawdzonych marek, które towarzyszyły Nam niezawodnie w biznesie od wielu lat. Podzielimy się z Wami Naszymi spostrzeżeniami, chociaż w obecnej chwili, mamy swoich kolejnych faworytów (w większości z tych samych marek), które marzy Nam się aby sprawdzić we własnej pracy i wypróbować te sprzęty w pracy architekta krajobrazu. Mamy nadzieję, że będziemy mieć taką możliwość, bo wręcz Nas fascynują, aby je przetestować w tym zawodzie 🙂 
Każdy niewłaściwy sprzęt w tej branży nie zda swojego zadania, więc tylko najlepsze sprzęty są idealne dla Nas 🙂
Architektura krajobrazu to zawód wymagający stałego rozwoju i co pewien czas ulepszania sprzętów, na których się pracuje, aby działać sprawnie i móc tworzyć coraz większe kompozycje w zakresie architektury krajobrazu. To zawód, który wymaga jeszcze lepszych parametrów sprzętowych niż te z których korzystają architekci czy architekci wnętrz i w taki sposób należy je wybierać. 
Dlaczego wybrane sprzęty muszą mieć rozbudowane parametry jak dla architektów, a być znacznie bardziej wytrzymałe niż tradycyjne rozwiązania?
1. Dlatego, że pliki projektowe i trójwymiarowe mają tak dużo szczegółów i wymagają wprowadzenia w jednym rozwiązaniu tak wielu składowych, co mocno obciąża komputery i laptopy, że tylko bardzo rozbudowane projekty architektoniczne mogą równie mocno obciążyć sprzęt na którym się pracuje.
2. Aparaty muszą być narażone na działanie pyłów i wody, bo uwieczniają przestrzenie przy różnych warunkach atmosferycznych, w różnych lokalizacjach i porach roku i nie mogą wyłączać się przy wysokiej bądź niskiej temperaturze. 
3. Dalmierze i niwelatory muszą mieć rozbudowane parametry, aby poradzić sobie z każdym wyzwaniem, a zarazem mieć trwałą i silną obudowę w razie upadku czy narażenia na czynniki glebowe. 
4. Telefony komórkowe nie tylko mają być wizualnie atrakcyjne, ale wytrzymałe, a ekran dotykowy przy narażeniu na czynniki zewnętrzne nie może się rysować i po tygodniu wyglądać jakby miał kilka lat użytkowania.
5. Tablety muszą charakteryzować się trwałą baterią i umożliwiać odczyt przy świetle dziennym bez konieczności chowania się w zacienione miejsce.
6. Drukarki, urządzenia wielofunkcyjne i plotery muszą być tanie w eksploatacji, wykonywać wydruki dobrej jakości, czytelne, nie zacinać się i szybko działać.
To jedne z ważniejszych sprzętów, którymi na co dzień posługuje się architekt krajobrazu, ale takich sprzętów jest jeszcze kilka.
A jaki sprzęt sprawdził się u Nas w Pracowni?

1. Notebook HP EliteBook 8540w – idealna, przenośna stacja robocza. Przez pięć lat codziennego intensywnego działania, zarówno w dzień jak i w nocy tworząc projekty techniczne, wizualizacje i projekty trójwymiarowe pierwszy raz wymagał zaglądnięcia i sprawdzenia. Jedyne co po 5 latach się zużyło to bateria i karta pamięci RAM. Wszystkie niezbędne programy się na Nim sprawdziły, wszystko działa bez zarzutów. Elitebook był w tamtych czasach unikalny i taki jest nadal, ale nie możemy powiedzieć o Nim absolutnie nic złego, bo jest wręcz wyjątkowy w każdym calu 🙂
Obecnie są jego nowsze odpowiedniki i z przyjemnością byśmy na Nim popracowali i potworzyli swoje wizje 🙂 Mamy zatem dopisane kolejne z marzeń na Naszą listę i chętnie najnowszą wersję przygarniemy pod swoje skrzydła 🙂
2. Aparat Olympus Touch 8010 – idealny dla architekta krajobrazu. Niewielki, dzięki czemu możemy zabrać go wszędzie, odporny na działanie wody i niskich temperatur – sprawdził się nawet przy -20st. celcjusza, można Nim robić zdjęcia pod wodą. Dokładny, z ogromem funkcji i funkcją nagrywania. Jak na taki niewielki rozmiar, może poszczycić się 14 megapixelami. Sprawdził się w wielu zadaniach przez 6 lat. Intensywnie użytkowany a nie ma na Nim nawet zadrapania.
Obecnie również są nowsze wersje i jego odpowiedniki. Nie bardzo wiemy, czy mocno się rozbudowały względem Naszej wersji, ale takie aparaty są warte swojej ceny i w tym zawodzie tylko ułatwiają i ujmują wszystkie niezbędne aspekty terenowe.
3. Dalmierze i niwelatory. W tym przypadku również mamy wiele marek do wyboru. My mieliśmy okazje wypróbować jedną – Leica. Dalmierz Leica DISTO D5 nie raz przyspieszył Nam pracę. Mierzy odległości z dokładnością do setnych, ma wbudowaną możliwość 4 krotnego przybliżenia zoomu, a także tak wiele funkcji, które zastąpiły Nam niwelator. Czasami droższy sprzęt zastępuje kilka tańszych i dzięki temu mamy jedną rzecz, dzięki której wykonamy swoją pracę za jednym razem.
4. Telefony komórkowe – w tym przypadku ciągle jest mały wybór co do ich wytrzymałości. Każdy wykonawca czy budowlaniec wie że dotykowe telefony w tych zawodach się nie sprawdzają, a skoro architekt krajobrazu pracuje zarówno w biurze jak i na zewnątrz to co w tym przypadku wybrać? My możemy pochwalić dwie marki, które do tej pory się sprawdziły w ekstremalnych warunkach Sony Xperia Aqua, oraz LG G4. Oba na systemie android, z wytrzymałymi ekranami dotykowymi, świetnie się sprawdzają zarówno w trakcie rozmów jak i dodatków, którymi się charakteryzują. W biurze i na spotkaniach wyglądają bardzo elegancko, a w trakcie realizacji nie zniszczy ich ani deszcz ani pyły.
5. Tablety – w tym przypadku nie mamy dużego doświadczenia jeżeli chodzi o sprawdzenie różnych marek. Do tej pory mieliśmy okazję wypróbować tylko jedną Prestigio. Sprawdza się bez zarzutów. Dobra pojemność, rozmiar przekątnej, elegancki (bo srebrno – biały, Nasz ulubiony 🙂 ), duża pojemność, świetne kolory grafiki. Wielokrotnie ułatwił pracę na terenie budowy.
6. Drukarki, urządzenia wielofunkcyjne i plotery. W tym przypadku zawsze marzył Nam się Nasz własny ploter, aby ograniczyć ilość wydruków w drukarniach. Jednak jego wielkość wymaga miejsca, w którym by spokojnie stał i pracował, a nie zawsze format wydruków jest na tyle znaczący aby codziennie drukować większe formaty. W zupełności przydaje się dowolne urządzenie wielofunkcyjne A4, albo A3. W obecnej chwili nie możemy podać jednej marki z którą jesteśmy stale związani, bo ciągle próbujemy nowych urządzeń w tym zakresie.
Te sprzęty sprawdziły się u Nas i możemy mówić o Nich w samych pozytywnych aspektach. 
Lubimy jednak testować nowe rzeczy, bo zmieniający się rynek i stale pojawiające się ulepszenia powodują, że możemy odkryć kolejne takie perełki sprzętowe, więc jeżeli natrafimy na nowe okazy to na pewno napiszemy.
A Wy macie jakieś swoje ulubione i odkryte sprzętowe perełki, które służą Wam w każdej sytuacji?

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Jeden komentarz

  1. Rzeczywiście wybór jest ogromny i rośnie. Trzeba to przyznać. Ale Usługi IT nie mają obecnie żadnych ograniczeń. To niesamowicie dynamiczna branża i będzie taka jeszcze przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *