kostka otaczana – nowość w kamiennych nawierzchniach

W tym roku popularna stała się kostka otaczana. Kostka granitowa o obłych kształtach świetnie prezentuje się zarówno na ścieżkach jak i podjazdach.
Wiele inwestorów jest nastawiona do kostki kamiennej dosyć sceptycznie. Argumentacja o nierównych powierzchniach, dużych szerokościach pomiędzy poszczególnymi kostkami, zarastaniu roślinnością bądź zielenieniu to jedne z głównych obaw co do nawierzchni kamiennych.
Przekonanie to zrodziło się, po wielu nierówno ułożonych nawierzchniach przez niedoświadczone firmy brukarskie i brak w dawnych czasach impregnatów, które zabezpieczyłyby nierówną powierzchnie kostek przed czynnikami atmosferycznymi. Dawniej również jednym z głównych zasypów spoin w nawierzchni, był przede wszystkim piasek. To na nim pojawiały się i wyrastały chwasty, mech czy inne elementy roślinne, ponieważ chwast może się wysiać w nawet najmniejszej szczelinie, a piasek jest podłożem dla nich najbardziej odpowiednim.
Obecnie można wybrać zasyp jaki ma się na nawierzchni znaleźć. Może być on wykonany m.in. z zasypu drobnego ozdobnego kamienia, lub być zażywicowane, co ograniczy przerastanie chwastów w nawierzchni. Są to zasypy droższe niż piasek, ale wybór i decyzja podjęta już na wstępie pozwoli wybrać i zastosować kamienną nawierzchnię bez zbędnych niechcianych niespodzianek pojawiających się z biegiem lat.
A co jeżeli obawy dotyczą głównie nierówności na nawierzchni? Z tym poradzi sobie doświadczony wykonawca, który jest w stanie zrobić nawierzchnie z kostki wyglądającą jak jednolita nawierzchnia. Każda kostka jest nieregularna i w tym jest cała rzecz aby dobierać i układać je w taki sposób, by tworzyły spójną kompozycje o jak najmniejszych względem siebie spoinach. Wykonawca bez cierpliwości, raczej sobie z tym nie poradzi 😉

Jak jeszcze możemy podkreślić urok kostki otoczanej?
m.in. urozmaicając je różnymi formatami, kolorystyką a także stosując impregnacje podkreślającą i wydobywającą kolor. Impregnacja taka zabezpieczy nawierzchnie i doda jej wyrazistości. Warto zatem przemyśleć to rozwiązanie, kiedy nawierzchnia będzie już w pełni położona.
Kostka otaczana ma znacznie gładszą powierzchnie niż kostka łupana. Jest przez to milsza dla oka, bardziej charakterystyczna i pozwala wykonać bardziej wyrównaną powierzchnie. Jest również materiałem przejściowym do coraz bardziej popularnego otoczaka stosowanego na nawierzchnie. W Polsce niestety jeszcze mało popularnego ze względu na stały wybór nawierzchni betonowych, ale może odważniejsi zaczną go stosować na swoich terenach. Poniżej jeden z takich przykładów na ile sposobów można ułożyć otoczak i jakie cuda można z niego wykonać. 
Źródło

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *