ceń i szanuj architekta krajobrazu swego – a dostaniesz wszystko czego oczekujesz. Projekt jak maluch czy projekt jak ferrari?

Każda branża, w tym także branża budowlana czy architektoniczna, określa stawki za wykonanie usług względem określonych czynników – doświadczenia na rynku, wiedzy wykonawcy / projektanta, osiągnięć firmy bądź właściciela czy pracowników, a także wymagań jakie należy spełnić aby dane zlecenie zostało wykonane prawidłowo, trwale, terminowo i logistycznie.
Wielokrotnie, przez lata pracy w zawodzie projektowania przestrzeni, słuchaliśmy że projekty powinny być tańsze (bez względu na to czy kwota dotyczyła wyceny na projekt za 100,00 zł czy za znacznie więcej).
Nie jest to jednak domena wyłącznie inwestorów, aby ceny negocjować, bo jak wiemy, każdy z Nas jest inwestorem w każdej dziedzinie życia i każdy z Nas inwestuje w przeciągu własnego życia w różne rzeczy, ale tego typu postrzeganie wycen projektów widoczne jest także, a może nawet przede wszystkim w branżach pośrednich.
Wiele podmiotów pytających o cenę wykonania projektu przez konkretnego projektanta, który miałby pełnić rolę podwykonawcy, wybiera tych projektantów, którzy są najtańsi, a nie najlepsi – największy błąd wykonawców i dystrybutorów. Uważają bowiem, że inwestor nie zapłaci większej ilości pieniędzy za projekt, w kwestii czego odgórnie skazują potencjalnego inwestora na projekt o ograniczonym zarysie i mało twórczym potencjale. 
Smuci Nas to, bo w taki sposób psuje się rynek i otoczenie, które wszyscy wspólnie tworzymy i kształtujemy. Wielu projektantów zgadza się na małe stawki, bo ciągle inne branże narzucają je odgórnie, a architekci krajobrazu biorą je za cenę nienaruszalną, bo w końcu muszą komuś podlegać, aby mieć zlecenia chociażby na wstępie. Niestety projektanci dla nawet najmniejszych pieniędzy dadzą się pokroić, aby tylko złapać jak największą ilość zleceń i niestety wypuszczają w świat rozwiązania mało twórcze, wymagające określonych reguł projektowych, które jest w stanie zrobić każdy bez studiów czy bez zawodu kierunkowego. Najczęściej, po latach albo tych projektantów już nie ma, bo nie mają już siły pracować w taki sposób – ogrom wymagań za głodowe stawki – i są zastępowani młodszym nowym pokoleniem, które dokładnie idzie w ślady starszych wiekiem architektów, nic w tej kwestii nie zmieniając i przyzwyczajając wszystkich, że można robić byle co i byle jak, aby tylko zarobić na przeżycie. 
Po latach te mało przemyślane rozwiązania trzeba poprawiać, a już na początku nawet nie dało się możliwości zaproponowania inwestorowi najdroższych projektantów, dzięki którym uniknęliby wielu problemów w przyszłości. Dlaczego zarazem hurtownie, punkty z materiałami, wykonawcy nie dbają o pracę nie tylko projektantów, ale także i własną, i nie proponują potencjalnym inwestorom najlepszych i najdroższych projektantów, pozostając we współpracy z tymi, którzy talentów nie mają, ale są zatrudniani 'po znajomości'?

Skąd zatem tytuł – Dlaczego warto szanować i cenić architekta krajobrazu?
Mianowicie,  jeżeli jesteś inwestorem lub potencjalnym inwestorem i cieszysz się, że będziesz mieć wykonany projekt za 50, 100, 200 czy 300 zł, to nie oczekuj że będzie on projektem ze wszystkimi szczegółami, a nawet jeżeli Ci się taki trafi – to masz szczęście, bo widocznie architekt ma mnóstwo wolnego czasu i poszerza swoje portfolio.
Najłatwiej uświadomić jest różnice projektowe nawiązując do innych dziedzin życia. My możemy porównać takowe niskie stawki za projekt do stawek ceniących się projektantów np. odnosząc się do innych branż, z których korzystają wszyscy, np. do branży dentystycznej i samochodowej.

  • Wybierając projekt za 50 zł – 300 zł –
    to tak jakby cieszyć się z wizyty u dentysty, że zapłacimy 50 zł za plombę i będziemy oczekiwać że jedną plombą będą naprawione wszystkie zęby, a do tego zostaną wybielone, naprostowane albo zastąpione najdroższymi implantami.

  • Wybierając dobry projekt za wyższe stawki?

Dobrym przykładem jest porównanie projektów do marek samochodowych, projekty tanie są jak maluch, drogie jak ferrari, a pomiędzy Nimi jest jeszcze cała gama pokrewnych. 
Tani projekt jest jak maluch, drogi jak ferrari, każdy zatem wybiera co lubi.


Zatem inwestor powinien móc decydować, którego projektanta chce wybrać, z jakiej klasy i półki cenowej.
Jeżeli w kwestii projektu cieszysz się, że zaoszczędzisz na projekcie, cieszysz się, że otrzymasz projekt prawie jak za bezcen, który konkuruje z projektami znacznie droższymi. Uważasz, że będzie miał on to samo, będzie wyjątkowy, ze wszystkimi najdrobniejszymi szczegółami i projektant będzie przyjeżdżał do Ciebie wielokrotnie,poszukiwał dla Ciebie wszystkich informacji, załatwiał materiały i odbierał telefon nawet w nocy, bo w końcu nawiązaliście współpracę i tego od niego oczekujesz, a po otrzymaniu projektu masz do niego oczekiwania, że coś jest wykonane nie po Twojej myśli, albo uważasz, że projektant za tą samą kwotę powinien wykonać jeszcze kilka propozycji i wersji i to wszystko powinno mieścić się w maksymalnie 300,00 zł?
Jeżeli na te bądź inne podobne pytania odpowiadasz TAK, to pamiętaj – dobry, kompleksowy projekt ma swoją cenę.

Jeżeli punkty z materiałami proponują Ci projekty tanio lub gratis do wybranych i zakupionych materiałów, to pamiętaj, że to tylko zarys projektowy do podliczenia materiałów. Nie oczekuj od projektów nazywanych 'GRATIS' bądź za przysłowiową 'ZŁOTÓWKĘ' spektakularnych rozwiązań i szukaj wówczas projektantów, którzy nie współpracują z takimi punktami. Zaproponują Ci bowiem możliwości rynkowe a nie narzucone rozwiązania przez konkretny punkt sprzedażowy, bo i tak polecą Ci gdzie możesz coś kupić czy zobaczyć, skąd sprowadzić i kto to wykona na Twoim terenie. My lubimy współpracować z wieloma punktami, wtedy widzimy różnicę w ich podejściu zarówno do Nas jak i Naszych klientów, widzimy różnice w ofertach, w cenach i wiele innych czynników, które mówią o tym czy warto coś, kogoś polecić, czy te punkty się sprawdziły we współpracy z Nami, bo ich podejście do Nas obrazuje Nam podejście do Naszych klientów, a ich lojalność do trwałych wartości we współpracy. Jeżeli tego Nam brakuje, to Nasi klienci też nie będą tam mile widziani.
Jeżeli docenisz wartość architekta krajobrazu i będziesz szanował jego wiedzę i doświadczenie, tym więcej na tym zyskasz i tym więcej jest on w stanie zaproponować, pomóc i być dla Ciebie kiedy tylko oczekujesz.

Pracownia specjalizuje się w projektach jak ferrari i pokrewnych, ale jeżeli potrzebujesz projektu jak wcześniej wspomniany maluch to mamy i ofertę dla Ciebie, z której będziesz usatysfakcjonowana/ny 🙂 Zapraszamy tutaj
Dla nas liczy się inwestor i pomysł, a klasę projektu i oczekiwania wobec Nas wybierasz Ty 🙂 Nigdy nie dajemy z siebie więcej niż jesteś w stanie zapłacić. 

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *