architekt krajobrazu – dlaczego niezbędny do, i przy realizacji terenu?

Jak to jest, że część (a może nawet i większość) architektów krajobrazu tak rzadko pojawia się w terenie?
Przede wszystkim dlatego, że wizja bycia architektem to wizja siedzenia przy biurku, w ciepłym miejscu, przy komputerze.
Jak sama nazwa wskazuje – architekt krajobrazu chcąc czy nie chcąc jest właśnie osobą niezbędną do pojawiania się na realizacjach własnych projektów i w terenie, bo to od niego zależy jak otoczenie będzie wyglądać.

Dobry architekt krajobrazu odpowiada za to co zaprojektował i powinien przypilnować, aby zaprojektowana przestrzeń była zrealizowana z jego pomysłem, wiedzą i uwzględnieniem wszystkich aspektów terenu, przeniesieniem projektu w życie.

Brak architekta krajobrazu na terenie powoduje wiele zmian, problemów, a także niekiedy całkowite przekształcenie pomysłu przez wielu wykonawców, którzy projektów czytać nie potrafią, nie chcą, lub narzucają odgórnie zmiany względem własnych przekonań czy sposobu wykonania. Jeżeli wykonawca widząc projekt powie, że wszystko jest do zrealizowania – to najlepszy wykonawca jaki mógł się trafić 🙂
Konsultacje z architektem krajobrazu mają pozwolić, aby przestrzeń była całkowitym odniesieniem wcześniejszego założenia projektowego. Czasami konsultacje są wliczone w usługę projektową podczas późniejszej realizacji, czasami takie dodatkowe konsultacje mogą być dodatkowo odpłatne, a czasami, jeżeli firma architekta realizuje zaprojektowane przez siebie założenie, konsultacje i nadzór są stałym i nieodzownym elementem przy realizacji, ze względu na obecność architekta na miejscu.
Im bardziej złożone i rozbudowane tereny, problematyczne tematy, czy mocno budowlane rozwiązania, tym intensywniejszego nadzoru warto wymagać od architekta krajobrazu. Jeżeli sam z własnej woli tego nie proponuje, to widocznie nie ma w tym doświadczenia.
My nie wyobrażamy sobie, że nie ma Nas na terenach, które projektujemy i którymi się zajmujemy, realizujemy. Po to pracujemy i wykonujemy projekt, aby był w pełni przeniesiony w krajobraz. Dzięki temu możemy później podziwiać efekty jakich oczekiwaliśmy.
Zatem jeżeli Wasz architekt krajobrazu nie przyjeżdża na teren, to może warto przemyśleć czy nie powinien, oczywiście jeżeli chcecie aby teren wyglądał tak jak zakładaliście.

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *