elewacja – istotny punkt w przestrzeni

Dlaczego elewacje są tak istotne w krajobrazie?
Przede wszystkim, dlatego że wpływają na Nas wszystkich. Na otoczenie, na emocje ludzi, na wizerunek całej przestrzeni.
Elewacje neutralne, jednolite nie wzbudzają zainteresowania. To tak jak z ludźmi. Część osób woli się ukrywać, być niewidoczna dla otoczenia, najlepiej milczeć i żyć jak chcą inni, bo wykonują tylko określoną ilość zadań do wykonania. Inni zaś wręcz przeciwnie – widać ich z daleka, emanują strojem, kolorami, zachowaniem, wzbudzają zainteresowanie wszystkich, wszyscy o Nich mówią, albo chcą mówić, nigdy nie znikają z ust innych, nawet wtedy kiedy kompletnie nie zwracają na to uwagi. 
Tak samo jest z elewacjami. 

Te, które się wyróżniają zawsze są na ustach innych – komentowane, komplementowane lub krytykowane. Przy bardziej rozwojowych, innowacyjnych i wyszukanych elewacjach, cała reszta znika i zamiast błyszczeć wśród niej i ją uzupełniać, woli z nią konkurować, co niestety nie jest później dobre. Próbuje bić nadmiarem kolorów albo reklam, oświetleniem, staje się krzykliwa aby przyćmić prawdziwość – a to nie w tym jest rzecz.

Poniżej przedstawiamy bardzo nietypową elewacje z Poznania. Zapamiętuje się ją mimo, że ani nie krzyczy kolorami, ani nie niszczy wizerunku innych, a historyczne, zdobione kamienice tylko ja uzupełniają. Przenikają się barwami, i mimo pogiętej elewacji pasują do otoczenia.
I bez względu na to czy dla jednych bryła jest kontrowersyjna, czy wręcz przeciwnie – warto że się wyróżnia – to najważniejsze jest jedno – nie można przejść obok niej obojętnie. 
Ludzie powinni brać przykład z otaczających nas rozwiązań. Inspirujmy się przekazem, który wnoszą, dostrzegajmy znaki, dostrzegajmy elementy niewidoczne dla oczu, ukryte przesłania, wtedy zrozumiemy wiele. Nie mówmy, że kiedyś zrobimy coś spektakularnego, że takie coś zrobimy, albo że się nie da, tylko zróbmy to co chcemy. Słowa to tylko słowa, a to działania przynoszą rozwiązania. Dlatego jeżeli chcecie aby Wasza elewacja wzbudzała zainteresowanie, zachwycała, ale nie była krzykliwa wśród innych, zacznijcie się rozglądać dokoła i czerpcie inspiracje z rozwiązań w przestrzeniach miejskich i publicznych. Nikt nie powiedział, że na domu nie może się znaleźć podobny materiał. Sami się możecie przekonać i zaaranżować elewacje spójną z otoczeniem.

Może zainteresuje cię jeszcze to:

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *