mały ogród przy szeregowcu (projekt pracowni)

Jak zagospodarować niewielką przestrzeń w ogrodzie przy szeregowcu, aby ogród miał kilka odrębnych miejsc do wypoczynku, był funkcjonalny oraz nie powodował dużego kłopotu przy pielęgnacji? 
Małe przestrzenie to duże pole do popisu.Na niewielkiej przestrzeni można wprowadzić wyszukane elementy, które będą rzucać się w oczy, urozmaicić teren wysokościowo, by teren nie był monotonny w odbiorze, podzielić przestrzeń na małe wnętrza, w których poczujemy się jak w niewielkiej wypoczynkowej, zacisznej enklawie, wprowadzić materiały wysokiej klasy, których jakoś będzie widoczna z każdego miejsca w ogrodzie – ze względu na niewielkie odległości, oświetlić teren ukrytymi punktami o lekkiej tonacje światła, po prostu wykorzystać teren w pełni.
Ze względu, że tereny przy domach szeregowych są często niewielkie, a możliwości rozprowadzenia elementów zagospodarowania narzuca określoną ilość i wielkość, to takie rozwiązania są przeważnie mniej kosztowne niż jest to przy realizacji dużych, kompleksowych ogrodów.

nowoczesny ogród przy szeregowcu

Warto również pamiętać o tym, aby taką przestrzeń aranżować z umiarem – szczególnie w przypadku roślin, które z biegiem czasu mogą być sporym problemem, jeżeli rozrosną się do rozmiarów nieadekwatnych do terenu. Warto wówczas zastosować nasadzenia małej i średniej wielkości, aby móc je ewentualnie wysadzić lub zmienić za kilka lat, kiedy zaczną kolidować z aranżacją początkową. Przy dużych roślinach, będzie już wymagane pozwolenie na wycinkę jeżeli rośliny nabiorą znaczących rozmiarów. 
W tym przypadku, zamiast odgradzać się od działek sąsiednich szpalerami żywotników (potocznie Thujami), które z każdej strony po rozrośnięciu zajmą po 1m z obu stron, lepiej zastosować eleganckie panele z drewna, metalu lub innego ciekawego materiału, który w swojej szerokości zabiorą tylko łącznie do 20cm pozostawiając dużo przestrzeni do aranżacji, a cenowo takie rozwiązanie wyjdzie adekwatnie jak do ceny szpaleru żywotników. Efekt będzie ciekawszy, a w przyszłości będzie to mniej problemowe rozwiązane niż Thuje.
Poniżej jeden z przykładów projektu ogrodu przy szeregowcu, którym Pracownia się zajmowała. Pomysłów było mnóstwo, ale zawsze ostateczne rozwiązanie jest wynikiem oczekiwań co do funkcji które teren ma spełniać. Warto pamięta jednak, ze jeżeli na danej przestrzeni maiłyby się znaleźć nawet bardzo odrębne od siebie funkcje, to można zrobić naprawdę wiele aby zaaranżować je w pełni nawet na niewielkiej przestrzeni.

teren przy szeregowcu

mały ogródek

nowoczesny ogród o małej powierzchni

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *