kolorowe detale – ważne elementy w odbiorze krajobrazu

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego detale mają dużo zdobień, kształtów, nietypową kolorystykę? 
Między innymi po to, aby się wyróżniać.
I nie dlatego, że są to detale, a detal zawsze ma podkreślić resztę, ale dlatego, aby był wśród wszystkich innych elementów czymś wyjątkowym.
Wizyta w Krakowie w ostatnim miesiącu, spowodowała, że zwróciliśmy uwagę na detale – barierki w niebieskim kolorze.
Jedni powiedzą – dlaczego niebieskie? nie szare? (szary w połączeniu z czarnym – modny kolor, ale mamy wrażenie że pokazujący szare życie połowy mieszkańców Naszego kraju – inne kraje mają czasami kolorów aż nadmiar i nic się ze sobą nie gryzie, bo jest to dobrane umiejętnie).
Część szczecinian, którym przeszkodziły żółte barierki w mieście (była taka głośniejsza sprzeczka z miastem jakiś czas temu) – powiedziałoby – właśnie, dlaczego nie szary – bo jest przecież taki elegancki, nie rzuca się w oczy, do wszystkiego pasuje.
Oczywiście – pasuje do wszystkiego i ładnie wygląda, ale nie zawsze warto, aby wszystko wokół Nas było szare. 

Barierki w Krakowie są tego najlepszym przykładem, że tak być nie musi i mimo że nie wyróżniają się nowoczesnym designem, to Naszym zdaniem pasowałyby zarówno do otoczenia zabytkowego jak i nowoczesnego – kwestia wyobraźni i przemyślenia ich lokalizacji.

Niebieski kolor, w tym prezentowanym miejscu, wręcz podkreśla tak wyszukane zdobione balustrady, idealnie wkomponowuje się w krajobraz, świetnie pasuje do niebieskich tramwajów. Gdyby były szare – w ogóle nie byłoby ich widać. Gdyby były białe – wyglądałyby dość intensywnie, czarne – ponuro, ale kolor dodaje temu miejscu życia, energii, czuje się tą komunikacje, przeplatanie się energii na różnych poziomach miasta.
Nie malujmy całego świata na szaro, tylko dlatego, że jest modny. Bawmy się kolorem. Świat nie jest biało – czarny, a kolorowy, i jakoś w naturze, w roślinności, w krajobrazach kolor Nam nie przeszkadza.
Wiadomo, że zabawa kolorem jest trudniejsza i bardziej wymagająca, ale może warto się czasami wysilić, aby detal i odpowiedni kolor zachwycały o każdej porze roku.

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *