dworzec i otoczenie – dlaczego warto zagospodarować przestrzeń do wypoczynku?

Przed większością dworców niewiele jest przestrzeni zielonych. Jak już są, to są to niewielkie rabatki lub zieleni przy budynkach, które jedynie ten budynek okalają. Często brakuje jednak przestrzeni do wypoczynku dla przyjezdnych bądź przesiadających się. Miejsc, które nie będą jedynie usytuowane w pomieszczeniach dwora, bowiem w leci, przy wysokich temperaturach chciałoby się skorzystać z uroków słońca i dobrej pogody w oczekiwaniu na przesiadkę i pociąg.

Kiedy jesteśmy zmęczeni zwiedzaniem i podróżą, a nie planujemy dalszego zwiedzania, bo koliduje Nam również bagaż, miło by było spędzić ostatnią godzinę lub dwie w przyjaznych okolicach budynku dworca i nabraniu energii do dalszej podróży.
Niestety ciągle jeszcze mało zwraca się uwagę na atuty jakim jest aranżacja przestrzeni wokół ciągów komunikacji publicznych i dworców, zarówno pkp czy pks.

Przeważnie wszyscy muszą stać, pilnując swoich rzeczy wśród komunikacyjnego miejsca przesiadek. Dworzec we Wrocławiu pomyślał o zagospodarowaniu terenu wokół.
Mimo, że byliśmy tam w zimie to teren jest zielony, przyjazny, pomysłowy, i mimo że minimalistyczny, to pozwala poczekać na swoją podróż.

Zarówno poprzez wypoczynek na ławkach, metalowych krzesłach, ale również na trawniku – przyjemnie poleżeć na tak wyprofilowanych górkach.
Kręte linie, świetnie dopasowane komunikacyjnie ciągi piesze, ciekawie oświetlony, obsadzony drzewami plac (dzięki czemu na placu jest zarówno dostęp słońca jak i cień), to wszystko nie koliduje z ruchem i szybkością związaną z funkcją dworca.
Mamy nadzieję, że każdy dworzec w Polsce będzie zmieniał się z myślą przestrzeni wokół, dając Nam wszystkim przyjemność z podróżowania, a zarazem miejsc gdzie nabieramy energii do dalszej drogi.

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *