architekt krajobrazu – czym powinien się wyróżniać?

Niedawno na łamach bloga pojawił się bardziej kontrowersyjny temat – o kopiowaniu treści bloga lub jakichkolwiek twórczych prac i dzieł wykonanych przez innych. Jedni z tematem opisanym na Naszym przykładzie się utożsamili, drudzy nim zbulwersowali, ale tak czy inaczej ostre słowa wzbudziły zainteresowanie i widzimy, że nie jedna osoba musi się zmagać z powielaniem swoich pomysłów.
Dawniej machaliśmy ręką na złe opiniowanie, kopiowanie, obrażanie, złe traktowanie, lekceważenie, działania przeciwko Nam bądź innym (z historii, które znamy). Teraz traktujemy ludzi z wzajemnością. Nigdy nie zaczynamy pierwsi. Reagujemy, jeżeli ktoś przesadza w swoim postępowaniu, działając na szkodę nie tylko Nas, ale całego otoczenia, oszukując (świadomie bądź nie) wszystkich wokół.
Mówimy o tym wprost, bo dochodzimy do wniosku, że nie można ciągle pobłażać nieuczciwym postępowaniom, które przekreślają ludzi uczciwych i dobrych o znacznie większych wartościach do pokazania światu i to nie tylko w zawodach projektowych, ale we wszystkich.
Ale nie tylko twórczy projektanci, architekci czy graficy mają z kopiowaniem swoich prac problem. Mają go także fotograficy, malarze, pisarze, projektanci mody, designerzy, firmy zakładające start up’y, a nawet budowlańcy czy wykonawcy – artyści – wykonujący założenia indywidualne lub na zamówienie.
Każdą z tych osób łączy jedno – twórcze umysły i własność autorska, chroniona prawem do dzieła które wymyślili i wypracowali.
My skupimy się dzisiaj tylko na przedstawieniu ważnych wartości, w zawodzie architekta krajobrazu bądź zawodach projektowych, które w swoich działaniach są spójne do sposobu pracy.

Zatem czym powinien wyróżniać się architekt krajobrazu?

Przede wszystkim własnymi pomysłami, własną twórczością, nietypowym podejściem do życia (nie tylko do zawodu).
Twórcze podejście nie musi być kierowane trendami, nie musi by naśladowaniem innych, nie musi być powielaniem już istniejących założeń – bo projektant który robi coś jak inni, tak naprawdę wcale nie projektuje, i w taki sposób każdy może nazywać się projektantem, wcale nie chodząc do szkół czy studiując tego zawodu.
Zawód projektanta / architekta – jak sama nazwa wskazuje – wymaga zaprojektowania czegoś od siebie.
Od projektantów wymaga się, aby zaproponowali coś innego, zaprojektowali nowe rozwiązania, wizje, pomysły, jednocześnie stosując wiedzę określoną i wymaganą przy określonym założeniu. Oczekuje się czegoś twórczego, a nie odtwórczego, bo przecież właśnie za pomysł inwestor płaci.
Dla części projektantów jest to trudniejsza i dłuższa droga do wydobycia idealnego rozwiązania, więc wielu projektantów woli powielać wzorce i schematy już istniejące i nie prezentować niczego wyjątkowego. Ci wyróżniający się i otwarci na rozwiązania aż cieszą się z możliwości pracy nad tematami pozwalającymi im się wykazać, rozwinąć i móc zaprojektować coś o nietypowych możliwościach.
Skoro od zawodów projektowych wymaga się projektowania a nie odtwarzania, dlaczego zatem tyle osób godzi się na prace odtwórcze i nie reaguje na kopiowanie? Dlaczego nie reaguje, kiedy widzi naśladowanie i działania na niekorzyść wyjątkowych, wyróżniających się osób? 
Dlaczego pozwala się na psucie rynku projektowego, powielaniem ciągle tych samych schematów?
Od dłuższego czasu zastanawiamy się czy w Polsce nie powinien powstać dodatkowy zawód – ODTWÓRCA.
Do tego zawodu wówczas zaliczyć by można było wszystkich projektantów / architektów, którzy muszą powielać innych by istnieć (a którzy bardzo chcą być w twórczych zawodach, bo je  po prostu lubią), a zawód PROJEKTANTA / ARCHITEKTA pozostawić tylko dla osób, które naprawdę potrafią i próbują zmieniać świat, które zostawiają cząstkę siebie w przestrzeniach, a wszystko co robią jest wynikiem tylko ich pracy i pomysłowości.
Zatem podsumowując.
Czym powinien wyróżniać się architekt krajobrazu/ projektant / twórcza osoba?
– twórczym umysłem
– nieszablonowym podejściem
– umiejętnością operowania i łączenia różnych styli i gatunków materiałów
– własnym spojrzeniem na świat i otoczenie
– umiejętnością podejmowania wyzwań
– umiejętnością nauki a nawet popełnianiem błędów jeżeli tworzy coś czego nie dokonał jeszcze nikt inny
– własnymi pomysłami i rozwiązaniami – odbiegającymi od jednorocznych trendów
– przede wszystkim projektowaniem, a nie odtwórcą innych.
– ma dążyć do pozostawienia po sobie rozwiązania, którego jeszcze nikt na świecie nie stworzył.
– ma umieć zaprojektować życie na nowo, a nie tylko wprowadzić w Nim ład.
Jest to droga trudniejsza, niekiedy wręcz na polskim rynku niemożliwa do uzyskania (bo sami się z tym często zmagamy), ale dobry projektant ma próbować, próbować i jeszcze raz próbować. Próbować być inny we wszystkim co robi i w każdym założeniu zostawiać coś od siebie.
My przynajmniej się tym kierujemy od zawsze, mimo że niekiedy musieliśmy odpuścić i zrobić coś wbrew sobie, wbrew swojej wiedzy i doświadczeniu, wbrew Naszemu gustowi, zrobić tak jak od Nas oczekiwano (czasami trzeba odpuścić dla własnego spokoju psychicznego), ale mimo tego dalej dążymy do pozostawiania po sobie za każdym razem innych, wyszukanych rozwiązań na miarę innowacyjności.
A Wy? Czym się kierujecie we własnej pracy, we własnych zawodach? Czy macie możliwość wykazać się w swoich pracach własnymi przemyśleniami?

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *