Gala Future Living Award. Marka Siemens pozwala się rozwijać

14 stycznia 2016 roku odbyła się gala Future Living Award zorganizowana przez markę Siemens. Pracownia dostała zaproszenie z możliwością uczestnictwa w gali, więc tym samym z miłą chęcią skorzystała.

Gala odbyła się z okazji rozstrzygnięcia konkursu na projekt – wizja przyszłości w 2045 roku.

Konkurs umożliwiał uczestnictwo osobom z różnych dziedzin życia, nie tylko z dziedzin projektowych, dzięki czemu prace były mocno urozmaicone i dawały ogromne możliwości wizji twórczych dla uczestników. Bez względu na doświadczenie w projektowaniu, każdy kto widzi świat za 30 lat, mógł pochwalić się swoimi spostrzeżeniami, dylematami które kierują każdym z Nas w związku ze zmianą życia za kolejne 30 lat.
Niestety tym razem nie udało Nam się wygrać, widocznie Nasza wizja zmiany świata była zbyt odważna i nierealna, może nie do końca przez Nas dopracowana (bo wiele ulepszeń przyszło Nam do głowy po czasie), ale Nasz udział nie wiązał się bezpośrednio z wygraną (chociaż każdy by chciał wygrać), a przede wszystkim z możliwością rozwoju i popuszczenia fantazji, którą często musimy tłumić w codziennej pracy.
Marka Siemens umożliwiła wykazanie się wszystkim pomysłowym osobom, więc nie było na co czekać, jak tylko wziąć udział w otwartym, pełnym możliwości rozwojowych, konkursie.
Takich konkursów jak Future Living Award powinno być jak najwięcej, bowiem w wielu konkursach ogrom ograniczeń osłabia twórczość projektową, przez co nie można się w pełni wykazać w kwestii własnych wizji świata. Marka Siemens otworzyła drzwi dla wszystkich, wydobywając ogrom pomysłów, co mieliśmy okazję zobaczyć po wygranych i wyróżnionych pracach.
Na gali, poza wynikami konkursu było również kilka wystąpień prelegentów, wchodzących w skład jury konkursu. Jury konkursu składało się z wybitnych, polskich projektantów, profesorów i twórców z różnych dziedzin życia. Osób, które wyróżniają się wśród innych swoimi polskimi i światowymi osiągnięciami, Naszych (i zapewne nie tylko Naszych) autorytetów z otwartą wizją i spojrzeniem na otoczenie.
Prelegenci w dużej mierze odnosili się do własnego życia sprzed 30 lat. Trochę wolelibyśmy dowiedzieć się jak postrzegają wizję świata za kolejnych 30 lat, a nie powrotu do przeszłości. Większość osób na sali pamiętała jak wyglądał świat 30 lat temu i jak rozwinął się do chwili obecnej. Zdajemy sobie sprawę również, że przeszłość w mniejszym lub większym stopniu wpływa na przyszłość, ale przeszłości zmienić już nie możemy, a przyszłość nadal możemy tworzyć, więc tego Nam trochę w wystąpieniach zabrakło. Zabrakło odważnych wizji na życie za 30 lat.
Mimo tego, wystąpienia były ciekawe, a organizacja gali świetnie dopasowana do tematu, wprowadzająca w innowacyjny świat technologii.

A czy Wy zastanawialiście się jak będzie wyglądał świat za 30 lat?

Większość osób z Naszego otoczenia uważa, że za 30 lat będzie w tym samym miejscu, otoczeniu, będą przy Nim Ci sami ludzie, będzie zajmował się tym samym co obecnie, że w świecie nie dużo się zmieni, że wszystko będzie po prostu ulepszone, ale całe życie będzie podobne i jedyne co się zmieni to ilość dodatkowych lat i trudności z tym związane. Ale czy na pewno?
My często zastanawiamy się, gdzie będziemy za 5,10 lat.
Często zadaje się pytanie: „gdzie chcesz być za 5 lat?” A pytania „gdzie chcesz być za 30 lat?”
Czy będziemy żyć tak jak teraz – nie, czy będą wokół Nas ludzie obecni teraz – to będzie zależeć od Nich i życiowych sytuacji, czy będziemy pracować tak jak obecnie – też raczej nie, bo zmieniają się technologie, jest więcej ulepszeń wpływających na pracę, więc nie będzie wszystko wyglądać jednakowo. Oczywiście, będziemy mieć wszyscy takie same potrzeby – jedzenie, sen, miejsce zamieszkania, ubiór, środki do życia, potrzeba przemieszczania się, ale ich kształty, style, innowacyjność wykonania, będą już różne i to one wpłyną na Nasze lepsze, wygodniejsze życie, czy na nieco inne niż teraz.
A teraz Ty pomyśl. Gdzie chcesz być za 5, 10, 15, 30 lat?

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *