Westival – sztuka architektury / Szczecin


Westival sztuka architektury, to coroczne wydarzenie, które odbywa się w Szczecinie. Westival ma na celu: przybliżyć mieszkańców miasta i zwiedzających do architektury – zarówno Polskiej jak i światowej. 

Na tegorocznym wydarzeniu możemy zobaczyć przepiękne makiety światowych i polskich zabudowań architektonicznych, nowoczesne rozwiązania lub specjalnie przygotowane materiały wykorzystane w tych zabudowaniach.
Główny punt westivalu mieści się w tym roku w  budynkach zbudowanych w formie kuli, które zamieszczamy w tym poście zarówno w postaci szkieletu nazwanym przez Nas 'duszą budynku”, oraz w formie docelowej. Budynki umieszczone są na Placu Żołnierza Polskiego niedaleko nowego budynku Filharmonii Szczecińskiej, Muzeum Przełomów oraz Bramy Królewskiej i Zamku Książąt Pomorskich. Dla przybliżenia lokalizacji, usytuowione są w miejscu, gdzie jeszcze niedawno stał charakterystyczny dla Szczecina Maszt, na trasie wjazdowej do centrum i wyjazdowej w stronę prawobrzeża.
Nie trudno kul nie zauważyć, więc każdy powinien zobaczyć co jest w ich wnętrzu. 
Poza wystawami, wernisażami i prelekcjami, w programie westivalu są również możliwe do zobaczenia filmy, bądź zwiedzenie kilku szczecińskich budynków z przewodnikiem. Dla architektów i studentów zostały wcześniej przygotowane warsztaty, a dla dzieci atrakcje związane z tworzeniem architektury od lat najmłodszych.
Prezentujemy Westival Naszymi, architektonicznymi oczami i zachęcamy mieszkańców żeby bez obaw zaglądali do magicznych kul, aby zobaczyć z jakim rozmachem i lekkością architektoniczną powinny powstawać budynki i całe ich otoczenie w Polsce, a przed wszystkim w Szczecinie. Warto zwrócić również uwagę jak ważne jest spójne planowanie architektury z naturą i wzajemna integracja architektury krajobrazu z zabudowaniami.
Na co dzień nie ma możliwości zobaczenia takich światowych architektonicznych perełek, więc nie ma na co czekać. Makiety wprowadzają Nas do realnych konstrukcji.
Szczegółowy program westivalu można poczytać tutaj: Westival – strona

Antinori Winery / bargino, Italy

 Filharmonia Szczecińska / Philharmonic Szczecin Poland 

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *