usługa projektowa a projekt – ważne różnice

Wielokrotnie spotykamy się z przekonaniem, że wykonany i przekazany projekt traktowany jest jako usługa projektowa. Projekt jednak – w formie elektronicznej czy papierowej jest produktem, tak jak każdy produkt kupowany w sklepie. Dziwi Nas zatem, że w trakcie przekazywania projektu lub jego oddania, ktoś zastanawia się kiedy za niego zapłaci. Gotowy projekt, koncepcja, wizja, są gotowym produktem tak jak jedzenie kupowane w sklepie. Zatem dlaczego inwestorzy myląc pojęcia uważają, że projektantowi nie zapłacą mimo zrobionego i w pełni wykonanego zlecenia?
Jeżeli chcesz być inwestorem korzystającym z usług projektantów i architektów, pamiętaj że koncepcje czy projekt który Ci oddaje lub pokazuje jest produktem za który należy się płatność.
Czym zatem różni się usługa projektowa od projektu?
Usługa projektowa to praca nad wykonaniem projektu. W skład usługi projektowej wchodzą m.in. 
– wykonanie pomiarów w terenie
– wizja lokalna i przeanalizowanie terenu
– wykonanie fotografii
– rozmowa z inwestorem o miejscach problematycznych i ważnych w terenie, o jego oczekiwaniach co do aranżacji
– wszelkie prace związane z przygotowaniem produktu – projektu, m.in. zorganizowanie wydruków, znalezienie sprzedawców materiałów, roślin itp.
– usługa doradcza związana z kwestiami przygotowawczymi pod projekt.
– wszelkie kroki związane z przedstawieniem wstępnych pomysłów
Jeżeli zatem, inwestor prosi o pomoc architekta lub projektanta z jakiejkolwiek dziedziny i uważa, że jego praca to ciągłe przyjazdy na teren, stałe doradztwo i nadzory, to jest to usługa projektowa, która rozliczana powinna być godzinowo. Wówczas inwestor płaci za godziny poświęcone przez architekta, a nie za projekt. Jeżeli jednak inwestor chce namacalnie zobaczyć wizje, koncepcje, projekt niezbędny do realizacji, wówczas projekt rozliczany jest jako przygotowany dla inwestora indywidualny produkt – jak obiad w restauracji. Projekt nie wiąże się wówczas z darmowymi przyjazdami projektanta na teren w celach dodatkowych on tego nie uwzględnia. Projekt jest projektem (rzeczą), usługa projektowa to wszelkie doradztwo, przyjazdy i poszukiwaniem niezbędnych kwestii materiałowych i innych w imieniu inwestora.
Dlatego, aby projektanci mieli z czego żyć, a współpraca była zawsze udana i satysfakcjonująca dla obu stron chcemy zwrócić na to szczególną uwagę. Wówczas inwestorzy nie będą narzekać na architektów i projektantów, a projektanci i architekci nie będą wypalać się zawodowo i rezygnować z zawodu przez brak wiary w to po co wykonują swoją pracę skoro nie jest ona ceniona, skoro płatności widzą po wielu miesiącach po wykonaniu pracy, albo muszą się sami domagać wynagrodzenia za poświęcenie czasu konkretnemu inwestorowi – dni i nocy nad przygotowaniem zlecenia. 

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *