realna wycena ogrodu, realne spojrzenie na inwestycje w usługi

wycena realizacji ogrodu

Dzisiaj dość długi temat, ale od dłuższego czasu przymierzamy się do nieco kontrowersyjnego tematu jakim jest cena wykonania ogrodu. 
Kontrowersyjnego, gdyż bywa tak, że inwestorzy, chcąc ograniczyć koszty danej usługi, są w stanie zrezygnować z ofert firm i osób z doświadczeniem, na rzecz osób bez kwalifikacji, do wykonania prac za cenę minimalną i stawki które nawet nie są rynkowymi stawkami minimalnymi. Czasami wchodzą także w błędne koło jakim jest korzystanie z usług osób, które akurat pojawiły się w okolicy, żeby zarobić jakiekolwiek pieniądze na przeżycie i jest im wszystko jedno jak teren danego inwestora będzie wyglądał. Inwestor płacąc im małe stawki, ale regularnie, nie zauważa że zaczyna przepłacać kwotę z ofert, które otrzymał od innych firm.
Kiedy jednak pojawiają się problemy po roku czy dwóch, oczekują wówczas ratunku przy naprawieniu problemu i najlepiej za cenę tą samą co osoba która im wykonała to prawie za bezcen. Ale czy ta osoba utrzymywała pracowników, czy dysponowała narzędziami które trzeba amortyzować, poruszała się pojazdami, które przytransportowały materiał na teren budowy, przywiozły pracowników albo umożliwiły dojazd na teren posesji. Czy te osoby, poza zaspokojeniem własnej naglącej potrzeby zarobku udzielały gwarancji na wykonane prace, sprawdzały co się dzieje z Nimi po pewnym czasie. Czy ich prace były innowacyjne, wyszukane, z artystycznym podejściem do tematu, czy wymagały nakładu kosztów finansowych i czasowych?
Poruszając ten temat chodzi nam zarówno o tematy projektowe jak i realizacyjne – budowlane, wykończeniowe, jak i zwykłe prace ziemne, zakładanie trawników czy nasadzenia roślin.
Wielu bowiem inwestorów oczekuje wykonania usługi uważając, że ona zostanie wykonana prawie jak za darmo, bo jest trudniej policzalna niż zawody etatowe. Ale przecież każdy z Nas pracuje w jakiś zawodach. 
Czy zatem wszyscy pracujemy za darmo?
Chcąc podejść realnie do tematu, na bazie doświadczeń zebranych przez wiele lat pracy i uzmysłowić dlaczego dzieje się tak że Nasze przestrzenie nie wyglądają tak jak powinny, że nie wyglądają tak jak zagraniczne założenia, a często nawet dalece od nich odbiegają (chociaż Polska dysponuje równie wartymi uwagi materiałami i bardzo zdolnymi ludźmi, którzy przez niedocenienie w kraju muszą prędzej czy później uciekać za granicę albo zmieniać zawód bo nie są w stanie konkurować z ludźmi którzy robią wszystko za pół darmo i bez znaczenia jak coś będzie wyglądać), poniżej prezentujemy pewne porównanie z innymi zawodami, które dla każdego z nas są jasne i klarowne.
  • Czy wybierając usługi prawne, lekarza, czy obiad w restauracji każdy z Nas korzysta z usług,  a później mówi że zapłaci za usługę, ale tylko 1zł, bo ktoś tam wyleczył Nas, udzielił porady prawnej, czy w restauracji zaserwował obiad za 1zł lub za darmo? Wydaje Nam się, że nie. 
  • Czy kupując obiad w restauracji, wybieramy kilka dań, prosimy aby nam je przygotowali i przynieśli, jest ich ok. 10 i z nich najpierw każdej potrawy próbujemy po trochu, a później wybieramy jedną i kelnerowi mówimy że i tak nie zapłacimy, bo może i obiad był dobry, ale i tak nie spełnił naszych oczekiwań, bo za długo musieliśmy czekać, bo talerz nam się nie podobał, albo samo otoczenie do przygotowania obiadu było nie takie jak sobie wyobrażaliśmy?
  • Czy korzystając z usług prawnych, kiedy jakaś sprawa wisi na ostrzu noża, kiedy nie wiemy co zrobić, kiedy pomoc prawnika jest nam niezbędna do wyjścia z kłopotów, zajmujemy prawnikowi czas – godzinę, dwie, dzień, później czas na przygotowanie dokumentacji itp. mówimy – dziękuje za pomoc, nie zapłacę, bo przecież każdy mógł to zrobić, przecież ja też to wiem, tylko nie mam na to czasu i potrzebowałem żeby ktoś się tym zajął, więc mamy sprawę jasno ustaloną – dziękuje i tyle.

Czy zatem w każdej dziedzinie życia zachowujemy się podobnie? 
Wydaje nam się, że nie. 
Ale jednak w zawodach projektowych i wykonawczych jest to nagminne. Poczynając od 'castingów na projektanta i wykonawce', po obniżanie cen za usługę, która ustalana jest przecież za wkład pracy jaką trzeba w coś włożyć i wysiłek i poświecenie na realizacje zaaranżowanego otoczenia, które będzie warte uwagi. Skoro kwota za usługę jest ustalona, to powinno być jasne i klarowne że jest to kwota stała nie podlegająca obniżeniu, a jedynie może ulec podwyższeniu kiedy inwestor będzie oczekiwał większego nakładu pracy.
Szanujemy własną pracę, szanujmy zatem także pracę innych. 
Łatwo jest liczyć czyjeś pieniądze kiedy jest coś policzalne – godzina pracy, jedno danie, a w przypadku usług, kwotę którą buduje doświadczenie jakie wnosi dana osoba, jej kwalifikacje i umiejętności, artystyczne i estetyczne podejście do tematu, czy poświęcenie godzin pracy.
Trudno jest jednak zrozumieć, że skoro ktoś ma doświadczenie i umiejętności to poza kosztami jej pracy ponosi również koszty dodatkowe – koszty zapewnionych środków trwałych i pracowników, koszty transportów i dodatkowych materiałów, koszty związane z czasem, koszty zmienne – telefoniczne, elektryczne, paliwo itp.
Często uważamy, że to wszystko to jest nic, że te firmy czy ludzie, otrzymują za darmo od losu pracowników, czy sprzęty którymi mogą pracę na danym terenie wykonać, że usługi projektowe mogą zrealizować rysując ołówkiem na kartce, więc równie tanio zrealizują cały świat i będzie zrobione to profesjonalnie, zawodowo i nie będziemy mieć do wykonanych usług żadnych zarzutów.
Niestety, wielokrotnie w swojej pracy i branżach pokrewnych obserwujemy i spotykamy się z lekceważeniem czasu pracy, wkładanego serca w dane realizacje czy efektu jaki proponujemy inwestorom konkurując z osobami, które oczywiście zrobią to wszystko taniej. A dlaczego taniej? Bo gorzej, tylko po co mówić o tym inwestorom, po co mówić że coś wytrzyma tylko 3 lata a nie 10 lat, i za 3 lata będą musieli zainwestować jeszcze raz takie same pieniądze. Po co wykonać profesjonalny projekt za kilka tysięcy złotych, skoro można zrealizować za 100zł, a później się dziwić że nic się nie zgadza w odniesieniu do terenu, że materiały na realizacje są źle policzone, albo że wykonawcy muszą na projekcie za 100zł sami improwizować jak wybrnąć z problemów jakie się wówczas pojawiają. Po co płacić za projekt kilka tysięcy złotych skoro przecież na części ogrodu miałby się znaleźć trawnik, a na pozostałej ogromne elementy budowlane, które trzeba rozrysować m.in. na pozwolenia na budowę lub dobrać nasadzenia względem stanowiska na potężne rabaty do obsadzenia, aby wszystkie rośliny  się przyjęły i aby później nie było strat finansowych.
Zatem czym się różni projekt za kilkaset złotych od tego za kilka tysięcy? Ogromną ilością pracy, oczekiwaniami inwestora i terenu, i dokładnego odzwierciedlenia projektu w terenie.
Warto pomyśleć zatem, czy jeżeli oczekujemy od danej firmy czy osoby, aby wykonała dla Nas pracę perfekcyjnie, idealnie, to ma ona to wykonać za tą samą kwotę i cenę co osoba, której jest wszystko jedno jak teren będzie wyglądać, bo liczy się dla niej tylko 'złapanie' kolejnego zlecenia, a czy po roku czy dwóch klient będzie na niego narzekał – to już nie jego problem, w końcu swoją pracę tam wykonał. Czy osoba z doświadczeniem ma być 'karana' za wykonanie swojej pracy profesjonalnie i szczegółowo, a osoba bez umiejętności nagradzana za szybki termin i wykonanie pracy po przysłowiowych 'łepkach'? Wile firm i zdolnych osób mocno na tym traci, co mamy okazje widzieć w każdym roku Naszej działalności i przez to sami inwestorzy zaczynają narzekać na znalezienie odpowiednich osób do wykonania projektów czy realizacji, chociaż sami się do tego przyczyniają.
Dlatego jeżeli jesteśmy zdecydowani na wykonanie projektu czy zrealizowanie ogrodu, który składa się z czegoś więcej niż trawnik, liczmy się z tym, że wymaga to czasu, umiejętności, doświadczenia a przede wszystkim kosztów jakie ten ogród pochłonie. 
Ze względu na to, że nigdy nie mówi się o cenie za wykonanie ogrodu, ani na forach internetowych, ani na stronach branżowych, każdy potencjalny inwestor uważa, że ogród wykona się w cenie 2000,00 zł, z pełnym jego rozplanowaniem, wyposażeniem, nawierzchniami i nasadzeniami roślin, ale patrząc realnie, najniższa kwota za mały ogród to 20 000 zł, a średnia cena waha się najczęściej między 60 000 – 80 000zł. Dlatego warto pamiętać, że ogród może przekroczyć kwotę nawet 100 000 zł lub 200 000 zł jeżeli obszar jest duży, a elementy budowlane, które mają się na nim znaleźć są mocno rozbudowane.
Jeżeli decydujemy się na projekt ogrodu bądź realizacje ogrodu, to pytajmy o ceny tych prac na bieżąco. Co składa się na taką a nie inną kwotę, czemu to tyle będzie trwało a nie krócej, czy można to wykonać taniej czy się nie uda w żaden sposób, co wpływa na cenę wykonania projektu i kwotę realizacji. Wówczas nie będzie niejasności, nie będzie potrzeby wykonywania 'castingów' do wyboru usługodawcy i nie będzie nieporozumień czy stresów w przypadku rozliczeń i współpracy.
Obie strony będą bowiem przygotowane na zakres cenowy, będą ustalone wszystkie szczegóły które wpływają na cenę.
Dlatego teraz, kiedy sezon się rozpoczyna, warto pomyśleć czego oczekujemy w swojej przestrzeni i ile jesteśmy w stanie wykonać w tym roku – czy tylko projekt, czy projekt z realizacją, czy samą realizacje?
Nie róbmy 'castingów na projektantów czy wykonawców', gdyż to możemy zweryfikować już na etapie portfolio i wykonanych prac, polecenia innych osób, a jeżeli jesteśmy zdecydowani na skorzystanie z jakiejś usługi, to znaczy ze jesteśmy zdecydowani również na dalszą współpracę w tym zakresie z wybraną firmą.

Potrzebujesz projektu ogrodu i wycenę jego realizacji. Zapraszamy do kontaktu TUTAJ, na pewno wspólnie ustalimy najlepsze rozwiązanie dostosowane do Twojego budżetu. Rozplanujemy z Tobą, które prace można wykonać na danym etapie, gdzie ograniczyć koszty, lub gdzie nie da się ich ograniczyć w żaden sposób. Zapraszamy do kontaktu a na pewno opowiemy o szczegółach jak wykonać projekt.

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *