współpraca architekt – inwestor

Współpraca między architektem, architektem krajobrazu, projektantem a inwestorem.
Dlaczego warto przedstawić wszystkie sugestie na początku?
Budując dom, zakładając ogród, teren zieleni, albo projektując wnętrza czasami trudno jest uzyskać od razu porozumienie między architektem a projektantem. Dlaczego tak się może zdarzać? Przede wszystkim dlatego, że architekt, architekt krajobrazu czy każdy inny projektant poznając zainteresowania, oczekiwania i sugestie inwestora, proponuje rozwiązania oparte na zdobytej wiedzy, doświadczeniu, sposobie wykonania, miejscu, eliminując problemy jakie mogą wystąpić na danym terenie, proponują rozwiązania na bazie przeliczeń materiałowych, wytrzymałościowych, stosując materiały nadające się na dane elementy oraz proponując rozwiązania względem określonego budżetu jaki inwestor planuje przeznaczyć na daną realizacje. 
Jeżeli po wykonaniu pomysłu, przedstawieniu propozycji rozwiązania, które ujmuje wszystkie wyżej wymienione składowe oraz wszystkie dodatkowe cechy estetyczne, inwestor sugeruje jeszcze dodatkowe rzeczy, które nie zostały określone na początku, utrudnia to prace projektowe i wprowadza chaos we współpracy. Wydłuża to czas wykonania projektu przez wprowadzenie tak dużej ilości zmian, które zaczynają ze sobą niekiedy kolidować, a ich późniejsze wykonanie często bywa problematyczne lub mogą wyniknąć błędy projektowe, które często niezauważone mogą pojawić się po pewnym czasie. Wówczas obie strony są poddenerwowane wydłużeniem terminu realizacji projektu, wykonawcy czekają na kolejne zadania i prace, a każda zmiana w projekcie wymaga poświęcenia mu dodatkowej ilości czasu czego często nie da się w żaden sposób przeskoczyć.
Warto zatem na samym początku, kiedy projektant czy architekt zapoznaje się z miejscem, z oczekiwaniami inwestora, z problemami terenu czy otoczenia, przedstawić swoje wszelkie oczekiwania co do miejsca, które będzie się użytkować. Wówczas powstanie projekt, który będzie przemyślany i od razu skierowany do oczekiwań, bez konieczności wprowadzania w Nim zmian, które w istocie często są odsuwane i przywracane do pierwszej, pierwotnej wersji.
Jak wygląda praca pomiędzy projektantem a inwestorem, kiedy architekt nie otrzymał wystarczającej ilości danych do wykonania projektu?
Tak na koniec roku zachęcamy do oglądnięcia oto tego krótkiego filmiku, który to obrazuje:
Czy zatem i Ty chcesz aby Twój projekt wyglądał w taki sposób? Czy wolisz aby zakładał wszystko od samego początku?

Zapraszamy do kontaktu po nowym roku i rozpoczęcia pracy nad Twoim otoczeniem 🙂

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *