oczyszczenie podłoża pod trawnik – dlaczego ważne?

Dlaczego tak istotne jest przygotowanie podłoża pod trawnik? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, zastanawia się czy koniecznie trzeba zwałować grunt przed jego założeniem, czy naprawdę potrzeba tyle zachodu aby zająć się założeniem trawnika skoro trawnik jest jak chwast – rośnie byle gdzie i na byle czym?
Niestety ale tak, jest to istotne, gdyż wpływa na jego późniejszy wygląd i przyjęcie się trawy.
Powierzchnie pod trawnik trzeba przygotować w taki sposób, aby podłoże było równe. Należy wygrabić z niego wszystkie kamienie, zabrudzenia, elementy pobudowlane, grudki gleby, które mogą przeszkadzać w przyjęciu się trawnika. 
W przypadku żyznej gleby trawnik można przygotować na oczyszczonej glebie. Jeżeli jednak gleba jest jałowa, należy wówczas nawieźć dodatkowej żyznej gleby w warstwie 5-15cm (w zależności od możliwości), wyrównać ją i dopiero na niej przygotowywać trawnik.
Bardzo ważne przed założeniem trawnika jest przede wszystkim pozbycie się chwastów i jego korzeni, bowiem jeżeli w głębokich warstwach gruntu pozostaną ich elementy, przy wzroście trawnika wszystkie chwasty również zaczną wraz z nimi wychodzić. Dlatego przed przygotowaniem gruntu pod trawnik, należy bardzo dokładnie pozbyć się wszystkich chwastów, a te które nadal się pojawiają potraktować bardziej ostrymi środkami chemicznymi np. Rundap, i odczekać określoną ilość czasu na ich obumarcie (należy pamiętać że środki te działają na części nadziemne roślin – czyli na liście, więc w przypadku skoszenia chwastów i ich wcześniejszego skrócenia, mogą nie zadziałać – należy zrobić oprysk na wysokich, pełno ulistnionych roślinach).
Kiedy pozbędziemy się w pełni chwastów i ich korzeni możemy zająć się równaniem podłoża (niwelacją) zachowując określone spadki terenowe, a następnie wykonać siew lub rozłożyć trawę z rolki.
trawnik - przygotowanie podłoża
Źródło

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *