niwelacja terenu koparką – na co zwrócić uwagę?

Kiedy przyszedł czas na niwelacje terenu, należy wcześniej się do niej przygotować. Jeżeli teren porośnięty jest wysokimi chwastami, na działce znajduje się gruz i odpady pobudowlane, w pierwszej kolejności należy przygotować teren tak, by był dostępny do wjazdu koparki. Należy zatem skosić wysokie chwasty, wywieźć gruz (można wykorzystać do tego koparkę kiedy przyjedzie niwelować teren i pozbyć się gruzu w pierwszej kolejności) zanim nastąpi formownie gruntu.


Ważne jest także, aby przy pracach ziemnych, zamówić kaparkowego z doświadczeniem w tym zakresie, gdyż przy trudniejszych terenach, bardziej urozmaiconych wysokościowo, nie każdy koparkowy jest w stanie sobie poradzić, a praca się wydłuża i nie widać efektów tejże pracy. Koparkowy musi umiejętnie kierować maszyną, aby niczego nie uszkodzić i jak najdokładniej przygotować grunt względem projektu, by ograniczyć i ułatwić późniejsze prace podczas dalszych realizacji terenu. Potocznie mówiąc, należy wykorzystać koparkowego do maksimum, aby koparka wykonała wszystkie prace, które później musiałby wykonać człowiek.

Kiedy zatem prace są już rozpoczęte, należy rozpocząć niwelacje terenu od miejsc najtrudniej dostępnych i kierować się ku frontowi, zwracając szczególną uwagę na bilans ziemny terenu i przeniesienie nadmiaru gruntu w miejscach ich niedoboru oraz wybranie gruntu gdzie jest jego nadkład i wykorzystanie go do kształtowania różnic w terenie.

Przy dużych terenach niwelacja zajmuje wiele godzin pracy i nie zawsze jest możliwa do wykonania w ciągu jednego dnia. Efekt końcowy niwelacji do jakiego dąży się podczas równania, to całkowite wyrównanie i uformowanie gruntu pod wytyczne projektowe. Grunt bowiem, po dokonaniu tak dużej ingerencji potrzebuje jeszcze czasu aby osiąść, przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych. Jest bowiem na tyle spulchniony, ze nawet jego początkowe ubicie nie wykreśli docelowego poziomu gruntu, co jest istotne przy wytyczaniu poziomów i spadków elementów budowlanych.

Poniżej jeszcze kilka zdjęć z początkowego etapu niwelacji terenu względem naszego projektu.

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *