basen w ogrodzie – coraz większa popularność

Budowa basenów stała się coraz popularniejsza w Polskich ogrodach. Ich forma, materiał z którego mogą być wykonane dają wiele możliwości aranżacyjnych.

Na co należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o zagospodarowaniu terenu z basenem, powiemy w kilku krokach poniżej.

Planując powierzchnie basenu należy pamiętać, ze w przypadku basenów o pow. do 30m2 nie potrzeba mieć pozwolenia na budowę. Zgłaszamy tylko odpowiedniemu organowi administracyjnemu chęć takiego założenia, we wniosku w którym określamy termin, rodzaj oraz zakres prac, i załączamy oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Po pozytywnym rozpatrzeniu zgłoszenia przez urząd i braku sprzeciwu do 30 dni, można rozpocząć budowę basenu. Od złożenia zgłoszenia do zakończenia budowy basenu mamy 2 lata, wiec nawet jeżeli nie rozpoczniemy prac od razu po złożeniu i rozpatrzeniu wniosku, to mamy czas kiedy będziemy mogli te prace rozpocząć.

Przy basenach o powierzchni większej niż 30m2 należy ubiegać się o pozwolenie na budowę określając we wniosku te same informacje i dokumenty cob powyżej, ale także dołączając do nich projekt wykonany przez projektanta z uprawnieniami budowlanymi. Należy pamiętać, aby takie pozwolenie przygotować w czterech jednakowych egzemplarzach, gdyż takie są wymagania urzędowe.

zrodlo
zrodlo
zrodlo
Z jakich materiałów możemy wykonać basen?
Wybór zależy przede wszystkim od stylu aranżacji basenu i trwałości jaka chcemy osiągnąć. Przestrzenie o charakterze naturalistycznym mogą mieć baseny połączone z dekoracyjnymi oczkami wodnymi, przestrzenie nowoczesne mogą mieć bardzo proste lub nietypowe formy. Oto kilka z propozycji wykonania takich basenów:

– konstrukcja obmurowania basenu z bloczków betonowych
– gotowe konstrukcje dostępne na rynku, m.in. z żywicy poliestrowej, polipropylenu, żywic zbrojonych włóknem szklanym, corianu
– konstrukcje stalowe lub aluminiowe
– Konstrukcje budowlane w formie jednolitej zazbrojonej wylewki betonowej

Wnętrza zbiorników wymagają wyłożenia folią basenową a następnie wykończenie ich materiałem odpornym w na elementy wodne i dekoracyjne. Mogą to być m.in.mozaiki, płytki ceramiczne, płytki kamienne, szkło dekoracyjne, Kamień ozdobny otoczany i wiele innych.

Przy basenach niezbędne jest zaplecze na instalacje i mechanizmy basenu, wiec planując basen należy przewidzieć także miejsce na pompy, odpływy oraz rynny przelewowe, ktore pozwolą na serwisowanie basenu. 

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *