dom i ogród – spójna kompozycja

Inwestorzy często zastanawiają się jak zaaranżować elewacje budynku, nie skupiając się na otoczeniu, które będzie do niej przylegać. 
Jeżeli kolorystyka elewacji jest dominująca i charakteryzuje się intensywnym, a nawet niekiedy mocno uderzającym w oczy odcieniem, trudno wówczas dostosować do niej elementy otoczenia, które będą ciekawie prezentować się kompozycyjnie. W takich przypadkach nie pozostaje nic innego jak zaaranżować otoczenie barwami neutralnymi, które tylko będą dodatkiem do bryły budynku, gdyż w przeciwnym razie zacznie powstawać duży chaos w zestawieniu dominującej barwy elewacji i barwnych elementów otoczenia, co prędzej czy później zmęczy odbiorcę.
Co jednak zrobić kiedy jesteśmy na etapie budowy domu i możemy zadecydować jak będzie wyglądać elewacja i otoczenie zanim podejmiemy działania w tym kierunku? Warto wówczas podjąć współpracę z architektem krajobrazu, który zaaranżuje otoczenie i doradzi od jakich barw i kolorystyki elewacji odejść, aby zabudowa i elementy małej architektury dobrze się prezentowały. Nie zawsze bowiem rośliny muszą być elementem dominującym w ogrodzie. To elementy budowlane, architektoniczne są najcenniejsze jeżeli chodzi także o odbiór nasadzonych roślin, ponieważ rośliny są ich uzupełnieniem oraz podkreśleniem form i faktur.
Jako inspiracje połączenia domu i ogrodu, poniżej zamieszczamy rozwiązanie, gdzie nowoczesna bryła budynku została 'otulona' jasnym kamieniem i rozwinięta na otaczającą przestrzeń. Kompozycja jest harmonijna, miła dla oka, ciepła, elegancka, a także – wbrew pozorom – minimalistyczna.

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *