Hans Peter Sturm – mistrz żywej architektury odwiedzi Polskę. Cieszyn 17 – 21 czerwca

Czy żywa architektura pasuje do nowoczesnych założeń? 
Oczywiście, że tak. 
Wystarczy pomysł spójny z nowoczesnym założeniem, a oryginalna i nietypowa forma uświetni nowoczesne wnętrze ogrodowe czy krajobrazowe.  Innowacyjność oraz niestandardowe rozwiązania jakim jest m.in. wprowadzanie żywej architektury do nowoczesnych założeń, to jedne z najważniejszych cech jakie wyróżnia nowoczesne podejście do architektury krajobrazu. Może warto pomyśleć czy roślinna altana lub rzeźba  nie będą idealnie komponować się z elegancją nowoczesnych rozwiązań?
Aby nieco zobrazować na czym żywa architektura polega zapraszamy do przeczytania krótkiej informacji poniżej. Na końcu wpisu znajdziecie także informacje o spotkaniu i warsztatach, które odbędą się niebawem w Cieszynie. Gościem spotkania będzie Hans Peter Sturm – mistrz żywej architektury. Warto skorzystać i pojawić się na dniu otwartym. Wszystkie szczegóły spotkania znajdują się poniżej. Serdecznie zachęcamy. 

Trzydzieści lat doświadczenia w projektowaniu i stawianiu żywych konstrukcji wierzbowych, nagrody branżowe oraz najpopularniejsza książka o wiklinie na koncie. Tak w wielkim skrócie można przedstawić Hansa Petera Sturma, architekta zieleni, dla którego tworzywem jest wierzba. Twórca przyjedzie do Cieszyna na zaproszenie Żywej Architektury, jednej z trzech największych w Polsce grup profesjonalnie zajmujących się wykorzystaniem wierzby w ogrodach oraz miejskim ogrodnictwie.

Żywa architektura w ogrodach zachodniej Europy obecna jest od dawna. W Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Niektórzy uznają, że jest to nowy nurt w ekobudownictwie, dla innych to po prostu naturalna alternatywa dla produktów ogrodowych wykonanych z plastiku. Tworzywem najczęściej jest wierzba, a to co z niej powstanie zależy tylko od fantazji oraz umiejętności twórców. Możliwości są niemalże nieskończone. Od altan, przez płoty, obiekty przypominające zwierzęta, pojazdy, na wielkoformatowych kulach kończąc. Cała sztuka polega na tym, by stworzyć taki projekt, który przez lata będzie rósł oraz się zazieleniał. Żywa architektura jest równocześnie naturalna i trwała. Co ciekawe, w Polsce rozwiązania wierzbowe cieszą się największym zainteresowaniem w ogrodnictwie miejskim. Obiekty nadające nowe życie skwerom czy placom zabaw pojawiają się w coraz większej liczbie miast. Warto również dodać, że żywa architektura jest też nazywana najbardziej humanistycznym nurtem w designie.

Hans Peter Sturm jest autorem książki „Wiklina w ogrodzie”. Do Cieszyna przyjedzie na zaproszenie grupy Żywa Architektura. Poprowadzi dla jej członków pięciodniowe warsztaty. 21 czerwca będzie możliwość uczestnictwa w spotkaniu otwartym. Odbędzie się ono w Cieszynie za legendarnym budynkiem byłej straży granicznej przy ul. Zamkowej 1. Powstanie tam wyjątkowa instalacja nawiązująca do charakteru tego miejsca (współcześnie jest siedzibą dziesięciu organizacji pozarządowych oraz grup artystycznych).
Żywa Architektura – eksperci od plecionkarstwa i wierzbowych cudów. Doświadczenie w pracy z wierzbą zdobywali w Stowarzyszeniu Serfenta, które jest wiodącą instytucją w zakresie badania i upowszechniania plecionkarstwa w Polsce. Ich projekty można podziwiać m.in. w Paprotach na Pomorzu (Świątynia Druida) i w Cieszynie (żywa altana przy różowym moście).
facebook.com/zywaarchitektura

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *