Wykonanie ogrodu – cena

W trakcie budowy domu, kwestie związane z zagospodarowaniem działki pozostawia się do ostatniej chwili. Nie warto jednak czekać do momentu aż budynek zostanie całkowicie wykończony, gdyż wiele tematów związanych z terenem zewnętrznym można podjąć równorzędnie z budową, i tym samym zaoszczędzić czas, pieniądze, materiał, a nawet rozplanować prace organizacyjnie. 

Kiedy wylany jest już fundament pod budynek, dysponuje się planem działki, i stopniowo wzrastają ściany, to jest to najlepszy moment na rozpoczęcie prac projektowych związanych z zagospodarowaniem ogrodu. Wykonanie dokładnego projektu, który posłuży wszystkim wykonawcom, zostanie złożony do urzędów (jeżeli będą potrzebne wnioski o pozwolenie na budowę lub zezwolenie rozpoczęcia prac czy wycinkę drzew) może potrwać nawet kilka miesięcy. Jeżeli projekt ma być również spełnieniem oczekiwań inwestora pod względem wizerunkowym, jeżeli dobór materiałów ma być dokładnie przemyślany, a zestawienie nasadzeń zadowalające, to potrzeba wiele przeprowadzonych rozmów, aby wspólnie dopracować idealne rozwiązanie. Prace nad projektem technicznym to wielogodzinna praca projektanta, aby każdy szczegół był zaprojektowany zgodnie z normami i aspektami prawa budowlanego. Zatem przy podjęciu decyzji o współpracy już na etapie budowy domu, architekt krajobrazu ma większe 'pole do popisu’ i zaproponowania rozwiązania spójnego z powstającym budynkiem. Ma także możliwość doradzenia, gdzie ograniczyć koszty lub połączyć je, dzięki czemu realizacja ogrodu będzie możliwa do realizacji równocześnie z pozostałymi pracami budowlanymi. 
Jak zatem oszacować koszty wykonania ogrodu, kiedy już podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu jego urządzenia?  Mając projekt, jest to na pewno łatwiejsze, gdyż projektant może przewidzieć etapy wykonania prac i przedstawić kolejność realizacji ogrodu. Jeżeli natomiast planuje się wykonać ogród za jednym razem warto zapoznać się z przykładowymi cenami materiałów i wykonania. Często dużym zaskoczeniem bowiem, jest dla inwestora kwota kompleksowego zagospodarowania ogrodu, która może mieścić się w granicach od 20 tys. do 200 tys. złotych. Oczywiście kwoty te są zależne od wielkości działki. Mniejsza kwota odpowiada niewielkim terenom, natomiast duże, problematyczne przestrzenie mogą dorównać nawet kwocie budowy domu. Aby przedstawić ceny podstawowych elementów zagospodarowania działki i uspokoić nieco szykujących się do realizacji otoczenia inwestorów, zapraszamy do zapoznania się z artykułem na stronie czasopisma 'Ładny Dom’ tutaj. W artykule ujęto najczęściej wykorzystywany materiał w aranżacjach otoczenia oraz zakres cenowy prac podstawowych.
A jeżeli potrzebujesz projektu otoczenia czy ogrodu – zapraszamy do współpracy

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *