Dotkliwe kary za niewłaściwe zagospodarowanie terenów

W ostatnim czasie, w mediach, pojawiła się informacja o karze finansowej za płot, którą otrzymała mieszkanka wsi Chłopowo w województwie zachodniopomorskim, niedaleko Choszczna i Barlinka.
Kara ta wynosi prawie milion złotych za druciany, łatwy w montażu i prosty konstrukcyjnie płot.
Jak to się stało?

Wymiana płotu została zgłoszona do urzędu i bez żadnych zastrzeżeń, ale po pewnym czasie Zarząd Dróg stwierdził, że płot został postawiony bezprawnie i zajmuje pas drogowy. Co najgorsze dla właścicielki, to fakt, że zakupiła dom 15 lat temu i w tym miejscu stał inny płot, który popadając w ruinę, został zastąpiony nowym (w miejscu poprzedniego), ale dopiero po 8 latach zamieszkania.
Nasuwa się pytanie dlaczego tak późno zorientowano się, że płot jest postawiony w niewłaściwym miejscu, przecież stał tam przynajmniej od 15-20 lat, jak nie więcej?
Ponadto dlaczego w chwili obecnej kiedy właścicielka składała wnioski o zajęcie pasa drogowego jest on odrzucany, a kara nie podlega likwidacji? Sprawą zajęła się prokuratura, a sprawa nabrała rozgłosu.
więcej można poczytać tutaj oraz tutaj. Warto zobaczyć o jaki płot dokładnie chodzi.
Jednak taki przypadek nie jest jednym z pierwszych. Za nieprawne ustawienie ogrodzenia lub przekroczenie granicy działki przy jego ustawianiu, można ponieść wysokie kary finansowe. Taka sytuacja zdarzy się oczywiście, jeżeli ktoś się tym zainteresuje lub informacja o płocie dotrze do odpowiednich organów, które podejmą dalsze działania kontrolne.
Wysokie kary finansowe zdarzają się również w przypadku realizacji, które nie zostały zgłoszone w postaci wniosków do urzędów gmin, przed ich budową (jeżeli są wymagane – np. budowa oczek wodnych, basenów, murów oporowych wymagających pozwolenia na budowę, ogrodzeń, altan, itp.) a także w przypadku wycinki drzew, które nie zostały zgłoszone w postaci wniosku o wycinkę drzew i nie zaargumentowane w odpowiedni sposób. W drugim przypadku, kiedy drzewa zostaną usunięte (mimo braku pozwolenia na wycinkę), a ktoś zauważy ich brak – kary finansowe są równie dotkliwe jak te za elementy budowlane.
Fachowo wykonany projekt przez architekta krajobrazu, uwzględnia kwestie prawne i urzędowe, aby klient nie miał w przyszłości problemów i kłopotów związanych ze zrealizowanym terenem. W projekcie ujęte są opisy dotyczące projektowanej działki, a rysunki wykonane są zgodnie z wytycznymi w planach zagospodarowania oraz wytycznymi projektu budowlanego. 
Zatem przed podjęciem decyzji o zmianę swojego otoczenia warto zastanowić się czy nie skorzystać z usługi architekta krajobrazu, zamiast w przyszłości płacić ogromne pieniądze za niewłaściwe użytkowanie terenu. Kwota wykonania projektu będzie na pewno kilkadziesiąt tysięcy złotych mniejsza i nie przekroczy kwoty miliona złotych za projekt, i będzie można spać spokojnie 🙂

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.