Spadek terenu – jak duży?

Przy zróżnicowanym terenie ważne jest aby wyliczyć dokładny spadek terenu. Jest to potrzebne kiedy nie wiemy jak zagospodarować powierzchnie, aby realizacja była zgodna z przepisami, a ponadto procentowy spadek terenu obrazuje z jak stromą skarpą czy zboczem mamy do czynienia. 
Im spadek jest większy, tym trudniejsze będzie jego zagospodarowanie oraz dobór odpowiednich technik zabezpieczających skarpę. Wówczas należy przygotować się, że w takich założeniach może być niezbędny mur oporowy, bądź zabezpieczenie skarpy materiałem trwałym. Jeżeli natomiast spadek jest niewielki zabezpieczeniem może okazać się jedynie wprowadzenie nasadzeń czy posianie trawy, w celu zabezpieczenia obsuwania się gruntu.
Procentowy spadek terenu można wyliczyć osobiście. 

Poniżej rysunek obrazujący sposób wyliczenia takiej różnicy. Można wykonać pomiary wysokości i długości osobiście, na terenie, lub posłużyć się wtórnikiem czy podkładem geodezyjnym z oznaczeniem wysokości terenu n.p.m., które wykonywał geodeta i linijką wymierzyć rzeczywistą odległość (długość) skarpy.

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *