dlaczego warto wykonać projekt?

Zamawiając usługę wykonania terenu zieleni czy ogrodu zastanawiasz się czy wraz z usługą dostaniesz możliwość zapoznania się z przyszłymi zmianami. Nie każda firma bowiem, która realizuje tereny zewnętrzne, oferuje także wcześniejszy projekt. Często tylko schematycznie przedstawiane jest przyszłe założenie, co powoduje, że jako klient możesz czuć trochę niedosyt i obawę co do efektu końcowego. Obawa nie jest bezpodstawna, gdyż kto chciałby zgodzić się na wykonanie własnej przestrzeni nie mając pewności, że efekt końcowy będzie zadowalający. Taki stan rzeczy przyczynia się niekiedy do konieczności poprawiania gotowego założenia. Powoduje to kolejne koszty przeznaczone na zmianę dopiero co założonego terenu czy ogrodu, który niestety nie jest satysfakcjonujący. Jako klient zaczynasz być zniechęcony dalszymi pracami budowlanymi i koniecznością wprowadzenia kolejnych poprawek. Projekt zamówiony u architekta krajobrazu całkowicie wyeliminuje ryzyko podejmowania złych decyzji na etapie realizacji. Na etapie planowania architekt uwzględni wszystkie składowe niezbędne do realizacji przestrzeni i przewidzi konkretną

ilość pracy oraz wykorzystanych materiałów. Projektant wykona projekt czytelny dla każdego, aby firma, która będzie miała z nim do czynienia, mogła odtworzyć założenie i dostosować swoją pracę do składowych projektu. Inwestor, wraz z architektem, dzięki wspólnym konsultacjom, przeprowadzonym rozmowom oraz podjętym decyzjom dopracowują ostateczną wersję do realizacji, zanim wykonawca wejdzie na obszar opracowania. 


Nie każda jednak firma podejmie się wykonania terenu czy ogrodu według gotowego projektu. Dzieje się tak tylko wówczas, kiedy pracownicy nie mieli wcześniej do czynienia z projektami.

Jako klient, do jednej z zalet posiadania gotowego projektu jeszcze przed pracami wykonawczymi, możesz zaliczyć to, iż osobiście masz możliwość wyboru firmy do realizacji. Ponadto masz także możliwość zapoznać się z kosztami poszczególnych robót budowlanych i przygotować na późniejsze prace. Projekt złożony z poszczególnych rysunków szczegółowych umożliwia skierowanie rysunków do wyceny i realizacji założenia do określonego sektora branżowego (np. projekt nawadniania zostanie wyceniony i zrealizowany przez firmę, która wykonuje i sprzedaje systemy na co dzień, materiały pod taras wyceni firma, która sprzeda i wykona taki taras fachowo, projektem oświetlenia ze wszystkimi przyłączeniami zajmie się wykwalifikowany  elektryk, nasadzenia i założenia wykona ogrodnik, nawierzchnie położy brukarz, a elementami budowlanymi może zająć się nawet firma, która zajmowała się postawieniem budynku). Dzięki temu każdy z elementów będzie wykonany fachowo i zgodnie z projektem, który wykonał architekt krajobrazu. Późniejsza obsługa po wykonawcza też jest wówczas dla klienta korzystniejsza. W przypadku dokonywania prac pielęgnacyjnych czy naprawczych wszelkie pytania i sugestie można skierować do odpowiedniego podmiotu, który był za to odpowiedzialny. Jeżeli od dnia wykonania do naprawy usterki minie dłuższy okres czasu, projekt który jest przygotowany przez architekta krajobrazu jest podstawą do przypomnienia przebiegu systemów zakładanych pod powierzchnią gruntów, lub określa ile wykorzystano materiału podczas realizacji, który teraz należy uzupełnić.

Kolejną zaletą kompleksowego projektu jest możliwość rozpoczęcia realizacji w dowolnym terminie, według określonych potrzeb czy konieczności. Realizacja bowiem, może potrwać nieco dłużej niż zakładało się na początku (np. jest to spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi czy koniecznością przesunięcia terminu przez wykonawce z powodu braku materiałów na stanie w magazynach budowlanych). W sytuacjach takich, można zająć się jednocześnie inną dziedziną realizacji, np. równolegle do rozpoczętych prac budowlanych, których nie można wykonać na czas, może wejść na teren ekipa ogrodnicza i zacząć wykonywać większe nasadzenia. Inny przykład to ten, kiedy nie mogą zostać ukończone prace brukarskie,a zamiennie z nimi można rozpocząć zakładanie systemu nawadniania bądź oświetlenia.

Mając gotową dokumentację projektową, jako klient, masz znacznie większe możliwości jego późniejszego wykorzystania. Zaoszczędzisz czas, związany z szukaniem materiałów (zrobi to za Ciebie architekt krajobrazu), zaoszczędzisz pieniądze (unikniesz błędów wykonawczych, a może uda się wykorzystać także do projektu coś co już jest na terenie), a poza tym dostosujesz realizacje zadań do swoich możliwości i życia, bez konieczności rezygnacji z wyjazdu czy wypoczynku, który został przez Ciebie wcześniej zaplanowany.

Pracownia dostosowuje projekty do potrzeb klienta, właśnie pod względem tych wszystkich zalet. Najważniejsze, aby klient był zadowolony ze współpracy, gdyż to własnie on będzie użytkował teren w przyszłości. A za nim to nastąpi, to na jego oczach będzie teren stopniowo realizowany, więc będzie wiedział do czego może się odnieść by był wykonany tak jak zakłada projekt.

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *