nowoczesny ogród w stylu śródziemnomorskim

Projektując ogrody, wielokrotnie natrafia się na działki, których ukształtowanie powierzchni jest zróżnicowane pod względem wysokościowym. Rzadko kiedy zdarzają się działki o zupełnie wyrównanym, prostym terenie, gdyż nawet w naturalnym środowisku powierzchnia gruntów nie jest jednolita. W związku z tym, rozplanowanie elementów na terenie przy pomocy architekta krajobrazu, pozwoli dostrzec w przestrzeni wiele rozwiązań, których wcześniej się nie zauważało.

Jednym z przykładów jak rozplanować urozmaicony pod względem powierzchniowym teren, by był efektowny, funkcjonalny, a zarazem zapobiegał wszystkim niekorzystnym czynnikom naturalnym (np. erozji gleby czy spływom wód powierzchniowych) jest poniższe rozwiązanie.

Projekt zakładał eliminację różnicy poziomów terenu poprzez wprowadzenie rozwiązań planistycznych i funkcjonalnych, które pozwolą w pełni wykorzystać teren. Poziom gruntu charakteryzował jednolity spadek terenu w stronę istniejącej zabudowy jednorodzinnej. Zadaniem pracowni było zaproponowanie rozwiązania, które wyeliminuje ryzyko występowania niekorzystnych czynników naturalnych i zapobiegnie ich negatywnemu oddziaływaniu na istniejący budynek.

W ogrodzie zaproponowano niewysokie murki oporowe w postaci koszy gabionowych, które pozwoliły zróżnicować teren i wykreślić dwa poziomy do wypoczynku. Ponadto utworzono miejsce do wspólnego spędzania czasu na ogrodzie, gdzie również znajduje się nowoczesny grill. W drugiej części terenu zaproponowano dużą powierzchnie trawnika dla wspólnych gier zespołowych czy zabaw (z możliwością wprowadzenia stałych elementów wyposażenia placów zabaw dla dzieci).
Najwyższy poziom ogrodu to miejsce do indywidualnego wypoczynku, w którym można się zrelaksować na hamaku lub poczytać książkę w samotności.

W celu zapoznania się z tym oraz z innymi rozwiązaniami projektowymi zapraszamy tutaj

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *