czy lubisz trawnik?

Chcąc napisać w przyszłości o aranżacji ogrodów które wymagać będą mało pielęgnacji, natrafiłam dzisiaj na ciekawe forum. Postanowiłam zatem od razu się nim podzielić i napisać nieco na ten temat właśnie dzisiaj.

Wielokrotnie, jako architekt krajobrazu, staram się przekonać klientów, że założenie trawnika nie oznacza eliminacji nakładów pracy w ogrodzie. Przy trawniku jest znacznie więcej pracy niż przy roślinach, i mimo, że często trudno w to uwierzyć, to naprawdę tak jest. Aby utrzymać trawnik w dobrym stanie, bez chwastów, bez 'żółtych' plam spowodowanych brakiem składników pokarmowych, bez żółknięcia po okresie zimy, bez mchów i wielu innych tego typu składników, należy się wiele natrudzić by zachować jego zdrowy, zwarty i piękny wygląd. Trawnik należy stale pielęgnować:
  • Co tydzień należy kosić,
  • Stale podlewać
  • po zimie napowietrzać
  • przeprowadzać wertykulację, 
  • Grabić na jesieni (z liści) i po zimie z resztek obumarłej trawy
  • Odchwaszczać
  • Stosować nawożenie
  • W przypadku braku zastosowania kratki przeciw kretom także zmagać się z kopcami
Jeżeli nie dysponuje się taką ilością czasu, by w taki sposób pielęgnować trawnik, to nie warto go zakładać lub zastosować go na jak najmniejszej powierzchni. Może przerażać na początku wprowadzenie na ogrodzie większej ilości roślin, ale nowoczesny ogród to nie tylko proste formy i trawnik, jak już wspominałam we wcześniejszych postach, ale także rozwiązania które są wyjątkowe poprzez zastąpienie trawnika innymi rozwiązaniami.
Na forum portalu murator, gdzie możecie wejść TUTAJ,  osoby które mają swoje ogrody idealnie opisują jakie trudności sprawia trawnik oraz jak przekształcają go w ogród stworzony z roślin. Zachęcam do poczytania 
Pracownia ARANŻACJA specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni oryginalnych, nowoczesnych ogrodów właśnie w taki sposób, by pielęgnacji tak zaprojektowanego ogrodu było jak najmniej, a efekt całego założenia nie skupiał się na trawniku i nasadzeniach wzdłuż ogrodzenia. Jeżeli potrzebujesz porady jak to wykonać, jeżeli potrzebujesz rozwiązań, które zastąpią powierzchnie trawnika, napisz. Pracownia poradzi, zrobi taki projekt dla Ciebie. Bez względu czy masz już zrobiony ogród czy dopiero planujesz jego realizację, na każdym etapie można ograniczyć powierzchnie trawnika.
W kolejnych tematach pojawiać się będą rozwiązania, które zobrazują jak wyglądać mogą ogrody kiedy nie zastosowano trawnika. Wybór należy do Ciebie, ale warto się nad tym zastanowić i przemyśleć czego będziemy oczekiwać od ogrodu w przyszłości? Czy na pewno po 5 latach cotygodniowego koszenia nadal będziemy mieć do trawnika tak samo wiele cierpliwości, siły i zapału?

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *