nowoczesny ogród 1

W Polsce mało jest jeszcze nowoczesnych ogrodów, które byłyby zróżnicowane pod względem funkcjonalnym czy wizualnym. Najczęściej polskie nowocześnie zaaranżowane ogrody to minimalizm, prostota i zagospodarowanie terenu w taki sposób, by jak najmniej czasu spędzać przy jego pielęgnacji. 

źródło greenforks.com

Często inwestorzy oczekują od nowoczesnego ogrodu prostych form, jak największej przestrzeni trawnika, jak najmniej roślin bądź wprowadzenie roślin iglastych oraz wprowadzenie prostych, uporządkowanych ciągów komunikacyjnych.

Pracownia ARANŻACJA specjalizuje się w tworzeniu przestrzeni nowoczesnych w nieco inny sposób, a aby zobrazować jaki ogrom możliwości aranżacyjnych posiadają nowoczesne założenia, w pracowni nowoczesności przedstawia przykłady wartych zobaczenia rozwiązań, światowych architektów krajobrazu. 

Pierwszym z prezentowanych nowoczesnych ogrodów jest ogród utworzony na Chelsea Flower Show w 2009 roku  ’Ogród dla The Daily Telegraph' , którego pomysłodawcą jest Ulf Nordfjell’s. Założenie to, pokazuje jak można wykorzystać projektowaną przestrzeń do maksimum. Jak można stworzyć miejsce do wypoczynku, pełne elegancji i stylu, urozmaiconą, prawdziwą enklawę zieleni, gdzie trawnik (często dominujący w polskich założeniach) pełni rolę podrzędną, a dominuje wzajemna korelacja przenikających się ze sobą i idealnie dobranych gatunków roślin.


Elementy budowlane jak betonowe ścieżki, granitowe płyty czy betonowy zbiornik wodny urozmaicone są zielenią o delikatnych pokrojach, dzięki czemu nie ma wrażenia 'ciężkości' wprowadzonych elementów, a wręcz przeciwnie ma się wrażenie lekkości całej aranżacji.

A co ty sądzisz o takim rozwiązaniu? Podoba Ci się? Marzysz by Twój ogród nabrał kiedyś takiego wyrazu? A może wydaje Ci się że takie rozwiązania są w Polsce nierealne, za drogie? Zachęcam do dyskusji, bo już jutro kolejne z nowoczesnych rozwiązań.

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *