Projekt całościowy a projekt indywidualny

Zamawiając usługę projektową należy zastanowić się czy planujemy zagospodarować teren w całości czy tylko jego fragment.

Kompleksowy projekt zagospodarowania terenu odnosi się do całego terenu i w jego skład wchodzi wszystko co jest niezbędne do przyszłej realizacji – rzut z góry z wymiarowaniem, projekt nasadzeń z uwzględnieniem docelowych wielkości każdej rośliny wraz z dokładną ilością roślin do zakupu, projekt systemu nawodnienia czy oświetlenia, oraz wszystkie dodatkowe rysunki potrzebne wykonawcy do realizacji np. rysunek techniczny elementu wodnego, ścianki oporowej, ogrodzenia, układu nawierzchni czy wielu innych indywidualnych projektów elementów zagospodarowania. Taki projekt składany jest w teczkę z dołączoną dokumentacją techniczną i opisową uzupełniającą wszystkie wykonane rysunki. Dokumentacja pozwala rozwiać wszelkie wątpliwości, które mogą nasunąć się przy ewentualnym niepoprawnym odczytaniu rysunków.

W przypadku zamówienia tylko projektu indywidualnego, zamówienie dotyczy pojedynczego poszczególnego rysunku np. projektu nawierzchni, projektu nasadzeń rabat, projektu nawodnienia, projektu ogrodzenia, projektu elementu małej architektury itp. W tym przypadku zamówienie dotyczy jednego elementu i składany jest klientowi w postaci rysunku wykonawczego z opisem tego elementu.

Jeżeli planujemy zagospodarować cały teren realizując go stopniowo i myślimy o zamówieniu projektów indywidualnych co pewien czas, to nie jest to do końca korzystne rozwiązanie. Za każdy z takich rysunków projektant będzie dokonywał wyceny jak przy każdym projekcie, a ponadto trudno będzie mu dostosować do siebie wszystkie poszczególne elementy przewidując kolejne kroki wprowadzenia zmian. Zamówienie w takim przypadku kompleksowego projektu będzie znacznie korzystniejsze. Już od samego rozpoczęcia współpracy możliwe jest zobrazowanie całego opracowywanego terenu. Ponadto projekt całościowy uwzględni wszystkie projekty indywidualne niezbędne do realizacji i w opisie określi etapy prowadzenia prac, które będą najkorzystniejsze. Całościowy, kompleksowo wykonany projekt umożliwi stopniową realizację ujmując wszystkie najważniejsze aspekty.
Projekty indywidualne wykonuje się również wtedy kiedy teren jest już częściowo zrealizowany lub potrzeba tylko projektu jednego elementu np. w przypadku zagospodarowania rabaty, projektu ogrodzenia czy modernizacji nawierzchni, projektu elementu małej architektury itp. Najczęściej zamawia się go, kiedy nie potrzebujemy zmieniać całego otoczenia.

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *