aranżacje oświetleniowe

Grudzień jest miesiącem, w którym rozpoczynamy dekorować tereny zieleni. Miejskie przestrzenie publiczne nabierają wyjątkowego wyrazu, a oświetlanie przestrzeni prywatnych (domów, balkonów czy tarasów) pozwalają podkreślić zabudowę.

Obecnie, łatwa dostępność i bogata oferta oświetlenia na polskim rynku umożliwiają aranżacje niepowtarzalnych i często złożonych kompozycji oświetleniowych. W nowoczesnych założeniach, gdzie dominuje prostota, minimalizm, dobór materiałów i nasadzeń wysokiej jakości, warto zastosować oświetlenie terenu nawiązujące do nowoczesnego stylu. Led 'owe oświetlenie dekoracyjne do terenów zieleni, tak jak i wszystkie oświetlenia zewnętrzne stałe, powinny posiadać kod IP o wartości minimalnej 44. Kod IP oznacza stopień ochrony danego oświetlenia przed czynnikami zewnętrznymi. Przykładowo w przypadku oświetlenia zewnętrznego o IP 68 pierwsza cyfra – 6 – oznacza pyłoszczelność, natomiast druga – 8 – wodoszczelność. Oznacza to, że im wyższa wartość IP tym szczelniejsza oprawa oświetlenia i jego przeznaczenie do terenów zewnętrznych.

Wybór oświetlenia do ogrodu nowoczesnego można dostosować pod względem dominującej kolorystyki założenia, przeznaczenia, czy po prostu układu żarówek świetlnych. Na rynku dostępne są zarówno sople, kurtyny i siatki świetlne oraz węże i taśmy led, które mają bardzo szerokie zastosowanie. Ich efekty świetlne pięknie prezentują się w nowoczesnych założeniach i komponują z eleganckim stylem. Lampki w kształcie sopli, nie muszą być jedynie dekoracją zabudowy, ale można nimi także udekorować charakterystyczne, wyróżniające się gatunki drzew. Kurtyny i siatki świetlne służyć mogą do ozdoby altan, ścianek wodnych czy same tworzyć wolnostojące ściany świetlne, natomiast węże i taśmy led umożliwiają dekorację schodów i stopni, elementów wodnych czy okien.

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *