zimowe aranżacje

Zima jest okresem, w którym zmienność pogody, wielokrotne zmiany ciśnienia atmosferycznego i wahania temperatury, różnie wpływają na Nasze nastroje i odbiór otoczenia. Niechęć, a także niekiedy niemożność przebywania na świeżym powietrzu w okresie zimowym zmusza Nas do dłuższego przebywania w pomieszczeniach. Nie wpływa to na Nas korzystnie, bez względu jak pięknie i przytulnie dane wnętrze wygląda. Można popadać w przygnębienie, stagnację i często mieć już dosyć zimy, która zaczyna stawiać na naszej drodze ograniczenia. Aby wprowadzić więcej radości do zimowej aury i mimo niskich temperatur cieszyć się przebywaniem na świeżym powietrzu, oto kilka przykładowych rozwiązań w jaki sposób można to zmienić.
Poza nasadzeniami dekoracyjnymi zimą, jednym z rozwiązań które pełnią wyjątkowo ciekawą i użytkową formę aranżacji, są wszelkie meble, kubiki i przedmioty o designerskich kształtach. Ze względu na przeznaczenie do terenów zielonych są odporne na warunki atmosferyczne i nie wymagają chowania do pomieszczeń na okres zimy. Ich dodatkowy atut – podświetlenie –  może zastąpić świąteczne dekoracje, być ich uzupełnieniem czy umożliwić aranżację zimowego salonu, który nawet pod śnieżnym puchem będzie widocznym punktem świetlnym. Świecące meble bez problemu można zakupić na polskim rynku i zaaranżować nimi swoją zimową przestrzeń. W miejscach publicznych natomiast, w taki sposób wyposażyć można ogrody kawiarniane i mimo zimowego chłodu zachęcać w ten sposób klientów do skosztowania gorącej czekolady na świeżym powietrzu. Na pewno byłaby to niezapomniana chwila relaksu. 

źródło: International design awards

Innym sposobem uatrakcyjnienia terenów zewnętrznych zimą, i to nie tylko w okresie Świąt Bożego Narodzenia, są wszelkie dekoracje sezonowe i całoroczne rzeźby. Niektóre z nich można zakupić i jako gotowe wprowadzić do własnego założenia, jak np. dekoracyjne płatki śniegu

Inne natomiast zaplanować, i samodzielnie bądź z pomocą projektanta indywidualnie zaaranżować,  używając do tego takich materiałów jak: szkło, metal, plexi, plastik, które będą wyglądać oryginalnie przez cały rok, a w zimie staną się akcentem w krajobrazie.

Ważnym elementem w zimowej scenerii jest także kolor. Kiedy na zewnątrz przeważa nostalgiczna pogoda, robi się szaro, smutno, rośliny tracą swój blask, zimno i mróz zakłada białoszarą szatę na powierzchnię globu, intensywne kolory stają się bardziej wyraziste i zauważalne. Barwy tworzą tło dla otoczenia i dodają optymistycznego wyrazu aranżacji terenu. Przy projektowaniu przestrzeni nowoczesnej, kolor może odgrywać rolę dominującą – np. w postaci ścianki czy ogrodzenia o intensywnej barwie, lub stanowić tylko dodatek, np. poprzez kolorowy mebel, rzeźbę, czy dekorację. W sezonie wiosennym, letnim i jesiennym, barwne elementy architektoniczne czy dodatki, dopełnione są różnymi barwami natury. Fachowo dobrane pod względem kolorystycznym rośliny tworzą wzajemną relację ze stałymi kolorowymi elementami.

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *