zimowe połączenia

Zakładając ogrody w Polsce, często realizuje się klasyczne, mało oryginalne rozwiązania. Polegają one głównie na uporządkowaniu terenu poprzez założenie trawnika i doborze gatunków roślin o małych wymaganiach i nieproblematycznej pielęgnacji. Najczęściej należą do nich nasadzenia zimozielone iglaste (potocznie nazywane „iglakami”), w standardowych i powtarzalnych odmianach i pokrojach. Tak zaplanowany ogród o każdej porze roku jest taki sam. Poza zmieniającymi się porami roku i stopniowym wzrostem roślin iglastych, które nasadzane zbyt blisko z czasem stają się dla siebie konkurencją, obraz tak zaplanowanego ogrodu nie ma w sobie koloru, staje się monotonny i nurzący.
W bardziej prestiżowych przestrzeniach publicznych stopniowo zmienia się dobór gatunkowy nasadzeń i coraz częściej można zauważyć oryginalniejsze i ciekawsze w odbiorze rozwiązania. Pojawiają się gatunki, które wbrew przekonaniom o konieczności stałej pielęgnacji, świetnie radzą sobie i wyglądają w terenach publicznych.
Nowoczesne założenia czy w ogrodzie, czy w przestrzeni publicznej mają za zadanie połączyć formy architektoniczne z delikatnością i zmiennością krajobrazu.
W związku z tym w nowoczesnych założeniach, pracownia 'ARANŻACJA’ proponuje zupełnie inne zestawienia roślin niż klasyczne i pospolite „iglaki”. Do jednych z nich należą trawy ozdobne czy byliny zimujące w gruncie.  Są urokliwe nie tylko w sezonie wegetacyjnym. Można zauważyć to w porze zimowej pozostawiając je na okres zimy i dokonując pielęgnacji dopiero wiosną.
Innymi gatunkami, które korzystnie prezentują się w nowoczesnych założeniach są zimozielone i pół zimozielone odmiany bambusów, paprocie, a niekiedy nawet palmy zimujące w gruncie.źródło: Val Bourne


Mała popularność tychże gatunków roślin w Polsce, które świetnie sobie radzą w Naszym klimacie, nie zawsze przekonuje inwestorów do zakupu i wprowadzenia w projektowaną przestrzeń. Więcej szczegółów na temat każdego z powyższych gatunków roślin, pojawiać się będzie stopniowo na blogu pracowni nowoczesności.
Mam nadzieję, że kolejne wpisy  rozwieją wszelkie wątpliwości związane ze wzrostem, pielęgnacją i utrzymaniem, zachęcą do wyboru przy projektowanych nowoczesnych założeniach oraz przyczynią się do projektowania indywidualnych i oryginalnych przestrzeni.

A już jutro trochę o zimowych dekoracjach i elementach wyposażenia przestrzeni dekoracyjnych tylko zimą.

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *