zima w nowoczesnej przestrzeni

Nadchodzą Święta Bożego Narodzenia, czas zimowy jeszcze nie nabrał porządnego rozpędu, a tereny zewnętrzne wyglądają mało atrakcyjnie i w niczym nie dogadzają urokowi Świątecznych barw czy zapachów. Oświetlone przestrzenie publiczne, czy świetlne dekoracje przestrzeni prywatnych, pięknie mienią się barwami po zachodzie słońca, jednak mało kiedy tworzą dekorację w ciągu dnia. Są niewidoczne w promieniach słonecznych, czy na tle, zapadających w etap spoczynku roślin.
Każdy inwestor obawia się nieestetycznego wyglądu przestrzeni otwartej w trakcie zimy. Obawy inwestora są jak najbardziej słuszne. Zima ze względu na długotrwały proces, znacząco wpływa na nieuniknione zmiany wyglądu każdego krajobrazu (chyba, że jest to zima w znacznie cieplejszych klimatach niż klimat Polski). Praw natury nie da się zmienić, a jedynie można się od nich uczyć, nimi inspirować. Człowiek, tak jak i natura, potrzebuje okresu odpoczynku – relaksu, możliwości nabrania energii do nowych działań. Natura wykorzystuje i kumuluje w sobie energię właśnie zimą, by móc wydobyć ją ponownie na wiosnę i sprostać wszelkim zadaniom w sezonie.
Aby zaradzić stagnacji krajobrazu w trakcie zimy, już na etapie planistycznym można przewidzieć i dobrać kilka znaczących rozwiązań, które szczególnie w zimie staną się efektowne i wyjątkowo magnetyzujące.
Należą do nich zarówno: 
  1. dobór określonych nasadzeń,
  2. wprowadzenie elementów wyposażenia i dekoracji przestrzeni,
  3. nietypowe aranżacje oświetleniowe
Zostaną one szczegółowo przedstawione w kolejnych blogowych wpisach, ze względu na złożoną i rozbudowaną tematykę. Zatem już jutro nieco więcej o nasadzeniach efektownych w zimie, a  niebawem więcej przykładów zastosowań zimowych dekoracji i oświetlenia w nowoczesnych terenach zieleni.

Może zainteresuje cię jeszcze to:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *